Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhodnocení roku 2010

                        Zhodnocení roku 2010 Rosky Přerov

 

      Roska Přerov má 68 členů, z toho 62 platících a 6 poplatek neuhradilo. Naši členi jsou z Přerova a okolí, z Lipníku nad Bečvou, Hranic a okolí, Kojetína, Ivanovic na Hané, Hulína, Kroměříže, Olomouce a okolí. Novými členy se stali paní Anna Smítalová, Alena Řiháková, Anna Radová, Anna Navrátilová a pan Antonín Mlčák. Všichni se velmi dobře zapojili do dění Rosky, do pořádaných akcí, rekondičního pobytu.  

       V roce 2010 bylo i několik velmi smutných událostí.  Opustili nás naši členi : paní Květa Mlčáková ve věku 56 let,  paní Zuzana Kolářová – 43 let, paní Evženie Kubásková - 64 let  a pan Josef Skříček - 71 let.

Čest jejich památce!

       Naše společná setkání a seminární odpoledne proběhla 5x – a to 6. 2., 8. 5., 14. 8., 6.11., a 18.12. Uskutečňují se na ČČK, U Bečvy 1, Přerov, kde jsou bezbariérové prostory. Zde plánujeme činnost  a probíráme akce, hodnotíme, prohlížíme fotografie, nebo si jen mezi sebou povídáme. Rovněž zde máme svůj sklad pomůcek a odborné literatury, které si lidé mohou zapůjčit. Některá setkání jsou obohacena odbornými přednáškami. Spolupracujeme s naším grantovým lékařem – neurologem, MUDr. Stanislavem Bártkem.

       Každé pondělí od 9.00- do 12.00 hod máme na Info-centru ZP v Přerovance úřední hodiny. Provoz zajišťuje vždy člen z výboru, který je oprávněn podávat informace o organizaci, o možnosti pomoci. Jsou zde bezbariérové prostory. Může za námi přijít každý, kdo potřebuje pomoci, radu, nebo si jen popovídat. Ve výloze máme upoutávku, informace máme také na nástěnce, kde jsou i fotografie, články z akcí, letáčky.

       První úterý v měsíci máme v prostorách ČČK také výbor Rosky Přerov. Řešíme služební záležitosti, účetnictví. Zde také probíhá 1. úterý v měsíci podle zájmu rehabilitační cvičení,  které vede cvičitelka Zita  Vlčková. Cvičíme také v Plaveckém areálu na Sleander stolech, které nám procvičí celé tělo.

      Rehabilitační plavání probíhá každý pátek v Plaveckém areálu.Zde je také bezbariérový přístup pomocí plošiny jak do budovy, tak přímo do bazénu. Plavčíci nám vždy ochotně pomáhají.

     26.8. – 6.9. – Chorvatsko - Krk -Baška . Tuto dovolenou zajišťoval STP Přerov a v rámci spolupráce si tento pobyt s příspěvkem členů Rosky Přerov vychutnali – I. Hrubá,  M. Čermák, Z.Vlčková, J. Pokoráková. Bylo tam krásně, počasí a prostředí nemělo chybu a my mohli načerpat sílu a energii.

       15.-21.5.2010 proběhlo školení Profesionalizace Rosek, které absolvovala paní Z.Vlčková. Získané poznatky tak může uplatňovat při přípravě na akce, vedení hospodaření, ve výkonné radě.

       První rekondice byla 26. 6. – 3. 7. 2010 na Soláni- Lúce.  Nesla se v duchu cvičení, plavání, poznávání okolí, procházek a her, k načerpání síly a dobré pohody.

       Druhá rekondice byla  26.9. - 3.10. v Luhačovicích, Penzionu Stella. Byla zaměřena hlavně na rehabilitaci – cvičení, procedury, koupele, solná jeskyně – prostě vše, co nám dodá energii, posílí imunitní systém, zlepší psychický stav. Byly zde i odborné přednášky, zaměřené na rehabilitaci a pomůcky k tomu , na léčbu RS. A v rámci pohybu jsme navštěvovali i taneční večírky, zvládali procházky i cvičení.

     Poslední akcí letošního roku je Vánoční setkání Rosky Přerov, které se uskuteční 18.12. 2010 na ČČK, U Bečvy 1, Přerov. Toto slavnostní setkání je pravidelně s kulturním programem – vystoupí skupina historické hudby Rattus Rattus s paní R. Tšponovou. Vystoupí v dobovém oblečení, krásná hudba nás zanese do minulosti a pak pomocí koled opět vrátí do reálu a naladí vánočně.  Zde rovněž zhodnotíme činnost za rok 2010 a plánujeme akce na další rok 2011. Akce se zúčastnili i hosté- paní náměstkyně Havlíčková, člen zastupitelstva pan Zácha, předseda STP-pan Šmehlík a další.

            Aby Roska Přerov, reg. org. Unie Roska v ČR mohla vyvíjet aktivitu a pomáhat všem roskařům, je zapotřebí přízně okolí i finanční podpora.Vedle státních dotací z Ministerstva zdravotnictví a Unie Roska, máme velkou podporu u představitelů města Přerova. Město Přerov v rámci Grantového programu nám přispívá na činnost a akce. Rovněž jsme získali příspěvek z Grantu Lipníka nad Bečvou a Projektu Olomouckého kraje. Přispěly i některé další města a obce, kde bydlí naši roskaři, jako město  Kojetín, Hulín, Ivanovice na Hané, obce Bochoř, Býškovice, Dolní Újezd, Stará Ves, Troubelice, Radslavice, Polkovice, Osek nad Bečvou, Horní Moštěnice, městys Dřevohostice.. Také poděkování patří firmám –PSP Engineering a.s. Přerov, Olseed a.s. Olomouc, Visimpex a.s. Přerov Diskont-papírnictví,  a jednotlivcům - pan Kliš a pan Mikéska z Francové Lhoty a grantovému lékaři Mudr. Bártkovi.

     Všichni si zaslouží velké uznání a poděkování. Díky jim mohou zdravotně postižení lépe zvládat začleňování do života, vědět, že nemoc není to nejhorší, co je potkalo, že na problémy nejsou sami, že je zde Roska,  která poradí, pomůže, nebo poskytne rehabilitační pomůcky či odbornou literaturu.

Všem velmi děkujeme a věříme, že i nadále budou mít pro nás pochopení a pomohou .

                                                                                 Irena Hrubá -  Roska Přerov