Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhodnocení činnosti za rok 2008

Roska Přerov má 65 členů, z toho 59 platících a 6 jich poplatek neuhradilo. Naši členi jsou z Přerova a okolí, z Lipníku nad Bečvou, Hranic a okolí, Kojetína, Ivanovic na Hané, Hulína, Kroměříže, Olomouce a okolí, Litovle, Uherského Brodu i z Francové Lhoty.  Novými členy se stali Luboš Caletka z Oseku nad Bečvou, Jitka Vintrová z Uherského Brodu,  Marie Motaňová  z Lipníku n.Bečvou, a z Francové Lhoty  František Hamar a  skupina Lůza Bend - Josef a Karel Trchalíkovi a Zdeněk Sáblík. Všichni se velmi dobře zapojili do dění Rosky i do pořádaných akcí.

            Letos byla i jedna velmi smutná událost – rozloučili jsme se s panem Luďkem Obadálkem. Zemřel 16.6.08 ve věku 59 let. Byl velmi dobrý kamarád, rozdával úsměv a dobrou náladu. Bude nám chybět.

            Naše společná setkání a seminární odpoledne proběhla 7x – a to 2.2., 5.4., 24.5., 19.7., 20.9., 8.11. a 13.12. Uskutečňují se na ČČK, U Bečvy 1, Přerov, kde jsou bezbariérové prostory. Zde plánujeme činnost  a probíráme akce, hodnotíme, prohlížíme fotografie, nebo si jen mezi sebou povídáme. Rovněž zde máme svůj sklad pomůcek a odborné literatury, které si lidé mohou zapůjčit. Některá setkání jsou obohacena odbornými přednáškami. Spolupracujeme s naším grantovým lékařem – neurologem, MUDr. Stanislavem Bártkem.

První úterý v měsíci máme v prostorách ČČK také výbor Rosky. Řešíme služební záležitosti, účetnictví.    1. a 3.úterý v měsíci zde probíhá podle zájmu rehabilitační cvičení, které vede cvičitelka Zita  Vlčková. Cvičíme také na Sleander stolech, které nám procvičí celé tělo.

            Každé pondělí od 9.00- do 12.00 hod máme na Info-centru ZP v Přerovance úřední hodiny. Provoz zajišťuje vždy některá členka z výboru, která je oprávněna podávat informace o organizaci, o možnosti pomoci. Jsou zde bezbariérové prostory. Může za námi přijít každý, kdo potřebuje pomoci, radu, nebo si jen popovídat. Ve výloze máme upoutávku, informace máme také na nástěnce, kde jsou i fotografie, články z akcí, letáčky.

           Rehabilitační plavání probíhá každý pátek v Plaveckém areálu.Zde je také bezbariérový přístup pomocí plošiny jak do budovy, tak přímo do bazénu. Plavčíci nám vždy ochotně pomáhají.

            Hipoterapie –probíhá celoročně, intenzivně v době rekondičních pobytů ve Francové Lhotě. Uvolní nám svalové napětí, zmírní křeče, bolesti, zlepší rovnováhu.

            Akce pro naše členy5.-12.5.08 se uskutečnila Celorepubliková rekondice v Sezimově Ústí. Zúčastnila se jí předsedkyně Irena Hrubá. Tato akce byla zaměřena na získávání informací a zkušeností, jak pracují v jiných organizacích, k poznávání jiných krajů. Přihlášená byla i Zita Vlčková, která se ale ze zdravotních důvodů nemohla odjet.

            Naše letos první rekondice byla  2.- 8. 6. ve Francové Lhotě, na Ranči U Zvonu pro 18 členů . Program byl zaměřen na rehabilitační cvičení, procházky, sportovní aktivity i na společenské hry, utužení přátelských setkání. Uskutečnily se zde i odborné přednášky a intenzívně hipoterapie. Rekondice nám pomohla zlepšit zdravotní i psychický stav, navázat nová přátelství.

            25. 6. – národní Den roztroušené sklerózy  a konání 6. národní konference “Místo pro kvalitní život s RS“. Konference se konala v Praze v Ikemu  a zúčastnili se jí – I. Hrubá, A.Červek, H.Školoudíková a Z.Vlčková. Získali jsme hodně nových informací o léčbě a diagnostice RS, o životě s nemocí, potkali hodně známých z druhých Rosek.
          29.8. – 7.9. – Chorvatsko - Krk -Baška . Tuto dovolenou zajišťoval STP Přerov a v rámci spolupráce si tento pobyt s příspěvkem členů Rosky vychutnali – I. Hrubá,  M. Čermák,  Z. Vlčková,    J. Pokoráková a T.Ehl. Bylo tam krásně, počasí a prostředí nemělo chybu a my mohli načerpat sílu a energii ze sluníčka.

Druhá rekondice byla  29.9.- 5.10. v Luhačovicích, Penzion Stella. Byla zaměřena hlavně na rehabilitaci – cvičení, procedury, koupele, solná jeskyně – prostě vše, co nám dodá energii, posílí imunitní systém, zlepší psychický stav. Byly zde i odborné přednášky. A v rámci pohybu jsme navštěvovali i taneční večírky, zvládali procházky i cvičení.

            Od  2.- 30.10. se konala Výstava neziskových organizací –v Městském informačním centru. Naše organizace se každoročně zúčastňuje a tak i letos jsme se prezentovali, vystavili informační materiály, fotky i letáčky s informacemi, kam za námi mohou přijít.       

            Výstava Medicalfair – Brno- rehabilitační pomůcky a zdrav. technika – 22.10. Tuto akci jsem uskutečnili společně v rámci Rosky. Výstavy se zúčastnili - I.Hrubá, H.Školoudíková, S.Šindar, Z.Vlčková, Jirka a Naďa Kolenčíkovi. Zde jsme se setkali s přáteli z DMA a Rosky Kyjov. Získali hodně propagačního materiálu, rehabilitační katalogy, které mohou využít  všichni naši členi.

            21.-24.11. – Seminář  Profesionalizace Rosek – ve Žďáru nad Sázavou, hotel Svratka. Seminář pro předsedy jednotlivých organizací byl zaměřen na školení –Sociálně-právní minimum, zaměstnávání zdravotně postižených, komunikační dovednosti a pracovní rehabilitaci.  Školení absolvovala I.Hrubá a Z.Vlčková. Ty také poslední den pobytu skládaly zkoušky a získaly Certifikát Profesionalizace Rosky. Umožní nám to zlepšit poradenskou činnost, podávat více informací.  A rovněž jsme si vzájemně předali zkušenosti s jinými organizacemi Rosky.

            Poslední akcí letošního roku je Vánoční setkání Rosky Přerov, které se uskutečnilo 13.12. na ČČK, U Bečvy 1, Přerov. Bylo to slavnostní setkání s kulturním programem – vystoupila skupina historické hudby Rattus Rattus s paní R. Tšponovou, David Školoudík nám zahrál na klávesy.  Zde jsme rovněž zhodnotili činnost za rok 2008 a plánovali akce na další rok 2009.

            Aby Roska Přerov, reg. org. Unie Roska v ČR mohla vyvíjet aktivitu a pomáhat všem roskařům, je zapotřebí přízně okolí i finanční podpora.Vedle státních dotací z Ministerstva zdravotnictví máme velkou podporu u představitelů města Přerova. Město Přerov v rámci Grantového programu nám přispívá na činnost. Rovněž jsme získali příspěvek z Grantu Lipníka nad Bečvou. Přispěly i některé další města a obce, kde bydlí naši roskaři, jako město  Kojetín, Hulín, Ivanovice na Hané, obce Bochoř, Býškovice, Milotice nad Bečvou, Troubelice, Polkovice, Dřevohostice, Stará Ves a Želatovice. Také poděkování patří firmám -Olseed a.s. Olomouc, PSP Engineering a.s., Visimpex a.s., ZD Francova Lhota, Pila Francova Lhota, Diskont-papírnictví a Papír Plus,  Mudr. Bártkovi.

Všichni si zaslouží velké uznání a poděkování. Díky jim mohou zdravotně postižení lépe zvládat začleňování do života, vědět, že nemoc není to nejhorší, co je potkalo, že na problémy nejsou sami, že je zde Roska,  která poradí, pomůže, nebo poskytne rehabilitační pomůcky či odbornou literaturu.

Všem velmi děkujeme a věříme, že i nadále budou mít pro nás pochopení a pomohou .   

                                                               Irena Hrubá

 

Obrazek