Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tabu - sexuální problémy

Autoři: Informační centrum pro sexualitu a zdraví, Univerzitní klinika Freiburg, urologické oddělení

Sexualita jako výraz přitažlivosti, lásky, ale také přirozené tělesné potřeby, hraje důležitou roli v životě většiny lidí. Sexuální potíže mohou značnou měrou ovlivňovat radost ze života, zdraví, a zatěžovat partnerství. Přesto jsou sexuální problémy na veřejnosti stále tématem, které je tabu a chybí dostatek informací pro ty, jichž se to týká. Ti se cítí se svými starostmi a strachy často opuštění a nevědí, komu se svěřit. Vědci a lékaři různých zaměření zřídili v dubnu r. 1999 Informační centrum pro sexuální poruchy - dále ISG. Cíl tohoto centra je otevřít témata, která jsou tabu, široká osvěta a publicita a snaha poskytnout plné poradenství.

 

Význam pro muže a ženy s RS
Při sexuálních problémech u nemocných RS přichází v úvahu více příčin. Na jedné straně to, že někdo onemocní RS, může být tak zatěžující, že sotva pociťuje chuť na sex, a ten mu nečiní žádnou radost ani potěšení. To je čistě psychický problém. Na druhé straně se v důsledku nemoci mohou změnit sexuální reakce těla. Často se spojují oba faktory dohromady. ISG nabízí kompletní poradenství po telefonu při obou typech problémů. Diagnózy ale přes telefon nevystavuje. K tomu je zapotřebí důkladné lékařské vyšetření a individuální přístup.

Jaké konkrétní problémy existují
Sexuální těžkosti, na které si nemocní RS stěžují, jsou různorodé. Je ale důležité říci, že v důsledku RS nemusí nutně dojít k sexuální poruše.
Často vznikne ze strachu před poruchou opravdový začarovaný kruh, protože strach opět brzdí sexuální vzrušení. To platí pro obě pohlaví stejně.
Ženy uvádějí jako konkrétní problém často snížení zvlhčování vagíny a nízkou citlivost genitálií. Některé ženy trpí křečemi pochvy během sexuálního aktu, mnohé mají potíže dojít k orgasmu. Všechny tyto problémy mohou být zaviněny jak neurologicky, tak psychicky. Také partnerské problémy přicházejí v úvahu jako příčina. V tomto článku jde především o nejčastěji se vyskytující problémy mužů.

 

Erekční dysfunkce
Problémy s erekcí patří k nejčastějším sexuálním poruchám u mužů. To platí všeobecně, nejen u nemocných RS. U mužů nemocných RS, kteří touto poruchou trpí, přichází v úvahu více příčin. Za prvé může RS poškozením nervového systému ovlivnit tělesné sexuální reakce. Nedostatečná erekce nebo její absence může být zapříčiněna atakou nemoci nebo celkovou tělesnou slabostí organismu. Ale nezřídka je tím faktorem, který to vyvolá a zesiluje, psychika, protože hodně mužů si vytvoří opravdový strach z poruchy a když k ní opravdu dojde, cítí se, jako když selhali. Tím se dostávají pod silný tlak, a sexuální vzrušení je tím blokováno. Tyto strachy ze selhání jsou zapříčiněny sexuálními mýty jako např. - muži mohou vždy. U mnoha mužů je, v důsledku společenského názoru na impotentní muže, silně ovlivněn jejich pocit vlastní hodnoty. První krok z této situace je, i když to stojí přemáhání, o problému začít mluvit. Poruchy erekce mohou být v současné době ve většině případů s úspěchem léčeny, ať již medikamenty, psychoterapií nebo chirurgickými zákroky. Prof. Porst z Hamburku řekl na tiskové konferenci ISG jasně: postižení musí sebrat odvahu a navštívit lékaře a podrobit se důkladnému vyšetření. Jen tak mohou být určeny příčiny a stanoven postup pro další léčbu.

 

Jaké jsou možnosti léčby
K léčbě jsou k dispozici různé metody, jejichž užití se řídí příčinami zjištěnými u každého jednotlivce.
Pokud hraje hlavní úlohu psychika - např. strach ze selhání, nebo partnerské problémy, je nejlepší se obrátit na psychoterapeuta. Terapie spočívá především v rozhovorech, kterých se mohou zúčastnit oba partneři a v nácviku jiného způsobu chování. Pro medikamentózní terapii jsou k dispozici různé prostředky. K těm patří Viagra, která se v poslední době postarala o mediální rozruch a preparát jménem Yohimbin, který se získává z kůry jednoho afrického stromu.
SKAT je další možnost, jak zvládnout poruchy erekce. To, co zní jako název karetní hry, je injekční terapie (Schwellkoerper-Autoinjektions-Terapie). Krátce před aktem si muž vstříkne nepatrné množství medikamentu do místa, které způsobuje ztopoření penisu. To potom vyvolá erekci. Mimoto, existuje několik modelů tzv. vakuových erekčních pump (Vakuumerektionshilfe), které sestávají ze skleněného cylindru, a s ním spojené pumpy. Když si pár na používání pumpy zvykne, je to jistá a jednoduchá alternativa, která zbytečně nezatěžuje tělo.
O těchto a dalších metodách poskytuje ISG telefonické poradenství. Dále jsou k dispozici informační letáky ke všem již zmíněným tématům.

Odborně upravila MUDr. Eva Havrdová, CSc.
Z časopisu Německé MS společnosti Aktiv , Nr. 184, 3/1999

Přeložila Zora Vodrážková

Zpět na stránku Co je RS.