Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spíte klidně a dostatečně?
Je známo, že poruchy spánku postihují mnoho lidí s RS. Dr. Diane Playfordová, která je neurologickou konzultantkou Národní nemocnice neurologie a neurochirurgie v Londýně, hovoří se Sarah
Featherstoneovou o tom, co tyto poruchy způsobuje a co je může pomoci zvládat. Sarah: Jak obvyklé jsou poruchy spánku pro lidi s RS? Dr. Playfordová: Skutečně jsou velmi obvyklé. Nejsou zatím k
dispozici žádné statistiky tohoto druhu, ale mnoho RS symptomů může opravdu být příčinou přerušovaného spánku. Existují pro to důvody nejen fyzického charakteru, jako je nepohodlná poloha těla, problémy s močovým měchýřem a spasmy způsobující bolest. I léky užívané některými lidmi mohou rušit spánek tím, že působí jako stimulanty. A navíc to jsou i dost důležité důvody emoční, jako pocity úzkosti, strachu, které budí lidi s RS uprostřed noci. Takže, jak dokážeme my, lidé s RS, rozpoznat, jakého druhu je ten náš problém se spaním? Dokážeme to sami? Podívejte se na podobu poruchy spánku - ke sledování podoby vašeho spánku si můžete dělat „záznam o spánku” a zjistit, co je pro vás spouštěčem problému. Máte potíže s usínáním nebo usnete velmi rychle, ale budíte se v noci? Jak se cítíte při probuzení a kdy k němu dochází? Např. dojde ke změně, jste-li o volnu venku? Většina lidí má dost dobrou představu o tom, co jejich problém způsobuje, zejména při fyzických důvodech. Obtížněji se to zjišťuje, když příčiny mají základ emoční. Nemůžete-li tedy přijít příčině na kloub, nejlépe bude, promluvíte-li si se svým ošetřujícím lékařem. Jak poznáme, je-li porucha spánku způsobena stresem či úzkostí a strachem? Noční probouzení není samo o sobě problémem, tím je to, jak vám je, když se vzbudíte: cítíte se po probuzení zoufale, sklíčeně, znovu usnete či neusnete a potom jste po celý druhý den unaveni?
Budíte-li se v noci s pocitem znepokojení, nervozity, strachu, zoufalosti a nemůžete znovu usnout či se cítíte absolutně zbědovaně, velmi nešťastně, potom poruchu spánku s největší pravděpodobností
způsobuje úzkost, strach, stres či depresivní nálada. Jak lze léčit symptomy, které náš spánek narušují? Depresivní náladu je možné léčit s pomocí poradenské služby nebo kúrou antidepresivy. Pro mnoho lidí může být však obtížné získat poradce. V tom případě požádejte svého ošetřujícího lékaře nebo poradenské a psychoterapeutické instituce o seznam poradců. Pokud jde o fyzické symptomy, tak ty jsou závislé na tom, co je jejich příčinou. Problém s močovým měchýřem např. vyžaduje důkladné vyšetření, aby se zjistil jeho přesný charakter a způsob léčby. Důležité také je, abyste mysleli na to, co pijete. Alkohol jen mírně a žádný kofein! Uvědomte si, že i čokoláda obsahuje hodně kofeinu. Klikvový džus je dobrý, protože redukuje překyselení moči, a ta je tak méně dráždivá. Budí-li vás spasmy, nejlepším způsobem k jejich zvládnutí je kombinovat konvenční léky s polohami těla při spaní, což minimalizuje spuštění spasmů - tyto polohy by mohl doporučit fyzioterapeut. Má-li bolest jiné příčiny, budete asi potřebovat pomoc lékaře. Mohla by to být svalová bolest, vyžadující léčení fyzioterapií a léky proti bolesti, nebo by to mohla být bolest způsobená RS samou – pálivé či štípavé pocity, znecitlivění – vyžadující zcela jiné léčení.

 A co prášky na spaní? Normálně bych je nenavrhovala. Mnohem důležitější je léčit příčinu poruchy spánku. Užitečné jsou pouze tehdy, když jsou lidé opravdu v depresi a velmi
naléhavě se potřebují vyspat, aby se dali zase dohromady. Existují techniky, které mohou pomoci navodit dobrý noční spánek? Musíte mít své vlastní spací návyky a rutiny – čemuž se často říká dobrá „hygiena spaní”. Důležitý je přitom i způsob, jakým postupně snižujete svou denní aktivitu a zakončujete den. K dispozici vám k tomu jsou a mohou vám pomoci nahradit prášky zdravými návyky i mnohé relaxační techniky – jóga, Alexandrova technika a Tchaj-ťi. Asi stejně tak dobré jsou také mnohé knihy a magnetofonové pásky učící jak správně relaxovat.
Způsoby jak zlepšit vaši „hygienu spaní”

Zavést si pravidelnou rutinu. Jít spát a vstávat každý den v tutéž dobu.

Každou noc mít tu správnou dávku spaní a k jejímu zjištění spěte týden bez budíku.

Jít spát, když jste ospalí. Je-li pro vás obtížné usnout nebo se budíte krátce po usnutí, opusťte ložnici a v klidu si čtěte nebo dělejte nějakou jinou relaxační činnost.

V čase před spaním se vyvarovat stresu a obav. Obavami se zabývejte v časnější denní době. Pomoci vám může poslouchání hudby, teplá koupel či čtení.

Používat postel pro spaní a sex. Asociujte si ve své mysli postel se spaním, relaxací, potěšením a rozkoší.

Nejíst pozdě večer těžká jídla, i když něco malého je o. k.

Redukovat příjem kofeinu, nikotinu a alkoholu alespoň čtyři až šest hodin před spaním, u kofeinu i déle. Vezměte si místo toho heřmánkový čaj nebo horké mléko. Rutina požití horkého nápoje vám pomůže relaxovat.

Pravidelně cvičit, ale jen během dne.

Pokusit se, aby krátké zdřímnutí během dne netrvalo déle než 30 minut (je-li problémem nespavost, vyvarovat se ho). Tyto a více typů na spaní lze najít na webové stránce www.talkaboutsleep.com. Je to americká stránka, která poskytuje důvěryhodné novinky a informace o poruchách spánku.

Odborně upravila MUDr. Eva Havrdová, CSc.
Pramen: Are you sleeping comfortably? MS Matters, č.43, květen/červen 2002, str. 12–13.

Přeložila Jarmila Soldánová

Zpět na stránku Co je RS.