Jdi na obsah Jdi na menu
 


           10. 10. – 15. 10. 2005      ORBITA

                 Rožnov pod Radhoštěm

            Říjen – podzim, krásný svými barvami ale počasí již bývá sychravé, proměnlivé. Do jarní  rekondice je ještě hodně daleko, nechce se nám tak dlouho čekat. Ještě máme chuť udělat nějakou společnou akci. Podařilo se nám zajistit si  ještě jeden podzimní pobyt Rosky Přerov- na Orbitě v Rožnově pod Radhoštěm pro 12 lidí.. A jelikož dotace již nejsou, část jsme mohli uhradit z příspěvku od sponzorů.   

Obrazek

            V podělí – 10.10. vyrážíme. Počasí až neskutečně krásné, jarní. Sluníčko nás hřálo a tak  padlo rozhodnutí, že nejdříve uděláme menší výlet.       Obrazek

Frenštát pod Radhoštěm. Každému se vybaví skokanské můstky. Je to zvláštní pocit stát na dojezdové ploše a dívat se na skokanskou věž. V tu chvíli člověk si uvědomí, jakou musí mít sportovci odvahu při skákání a že to občas na dojezdové ploše bolí. Ale bloky vítězů jsou hodně motivující. Pak ještě procházka lesem až do místa, kde je nádherný rozhled do údolí i na další kopce. Sluníčko ještě rozjasnilo barevnost stromů a listí, prostě nádhera, pohoda. Čas letí a tak směr Orbita. Ubytování v dvojlůžkových pokojích se sociálním zázemím, k dispozici jsme dostali i učebnu a místnost , kde je vana  s perličkou. Před večeří ještě jdeme hrát Petangue – koule. Nejde ani o vítěze, hrajeme na trávě, každý háže, jak umí, ale o to, co je okolo toho- o zábavu, smích. A zároveň příjemný pohyb na sluníčku. Večery jsme trávili v učebně. K učení to zde mělo daleko i když se někteří vlastně taky učili –  mariáš. Ale většinou jsme hráli nenáročné karetní hry, různé společenské hry, nebo si jen povídali, vařili kávu. A od poloviny pobytu nám tato místnost sloužila i jako sušírna hřibů. Takové stálé přerovnávání a převracení, to je vlastně taky rehabilitace, ideál pro  jemnou motoriku.

Ubytování bylo  na jedničku, strava rovněž a tak jsme se jen starali, jaké uskutečníme výlety. Paní recepční nám zařídila návštěvu svíčkárny a brusírny drahých kamenů. Obě návštěvy byly velmi zajímavé a poučné. Ve svíčkárně byla možnost zakoupit si svíčky různých tvarů, vůní, barev, velikostí. Většina jsme toho využili. V brusírně nám zase pán zajímavě povídal o různých minerálech, ukázal je v surovém stavu, při rozpracování i již vyleštěné, nachystané na vsazení do šperků. I zde jsme měli možnost prohlédnout si dílnu i prodej a zakoupit si nějaký  šperk či kamínek pro štěstí. Mnohým učaroval „čaroit“ – fialový kámen ze Sibiře od řeky Čari.  Počasí nás přímo lákalo na procházky do přírody.

Obrazek

Někteří se vydali  na Pustevny, byli až u Radegasta,  nebo jsme zamířili do Rožnova a do Skanzenu, či jen se projít podél Bečvy. Ale když jsme při procházce lesem našli hřiby, tak naší nejčastější trasou byl  směr les. Že je to výborná rehabilitace nemůže být vůbec pochyb. A tak při návratu a očištění „úlovků“ již byl pořadník na relaxaci v perličkové koupeli. Přijel  za námi na návštěvu i místostarosta Přerova pan Boháč a tak se opět rozproudila diskuse o tom, co nás tíží či těší.

Obrazek

Týden utekl opravdu rychle. Ani jsme se nenadáli a byla tu sobota. Počasí stále krásné a tak se nám po obědě ještě nechtělo domů. Valašský kraj je krásný, má hodně krásných a zajímavých míst. Mezi ně patří i město Štramberk s pověstnou Trůbou. Zajímavé domky a uličky, úzké s velkým převýšením. Ale ten rozhled na krajinu, ten stál za všechnu námahu. Jen při sestupu jsme přemýšleli, jak zde lidé chodí v zimě.  Najednou si člověk uvědomí, jak to pro zdejší obyvatele musí být těžké, že bezbariérový přístup ani neznají. Vše má své kladné i záporné stránky a proto važme si domova.

A tak nasedáme do auta a míříme k domovu.. Vezeme si domů vzpomínky, svíčky, které nám vše znovu připomenou, kamínky pro štěstí , někteří i houby. Ale hlavně jsme odpočati, s pocitem příjemně prožitého týdne v krásné přírodě. Věříme, že se na Orbitu, kde bylo moc dobře, opět vrátíme.

 Obrazek

 

                                                                   Irena Hrubá

 

 

 

 

 

 

 Zpět na 1.stránku Rekondice.