Jdi na obsah Jdi na menu
 


       Rekondice v Luhačovicích    

    21. 9. – 28. 9. 2015                  

    Mám ráda podzim pro svou barevnost. Ještě člověk cítí doznívající léto a zároveň doteky začínající zimy. Stromy mají všechny odstíny zelené, pak se mění na žluté, oranžové, hnědé. Nepřeberná paleta barev a vše za přítomnosti sluníčka. To již nemá tu sílu, ale zahřeje také. Ještě něco patří k září. Je to každoroční rekondice v Luhačovicích, v Penzionu Stella.

  Příjezd v pondělí, tak, abychom mohli začínat obědem. Ubytování, každý je již zvyklý na svůj pokoj dle potřeb. Odpoledne bývá volné, každý má svůj program. Někdo jde obhlídnout, co se za ten rok změnilo, jiní dají přednost posezení na pokoji a povídání. Po večeři proběhlo seznámení s novými členkami a všichni se dozvěděli plán činnosti na příští dny a rozpis procedur. To, že večer je v duchu setkání, povídání, posezení při dobrém vínku, je jasné. A že čas utíká moc rychle, víme už dávno a tak jej ani nehlídáme.

   Úterý – moc se nám nechtělo vstávat. Ale naše cvičitelka Zita by nás nenechala lenošit a tak v 7.30 hod jsme nastoupeni před penzionem a rozcvička začíná. Některým se ze začátku moc nechtělo, nejraději by se jen protahovali, ale ostatní cvičící nadšenci nás naladili a tak za chvíli všichni cvičí s chutí. A již se těšíme na snídani. Ještě kontrola procedur, aby někdo nezmeškal příchody, a již jednotlivě odcházíme na procedury. Jedna skupinka má dopoledne masáž od Janičky, nebo bylinnou koupel, či perličku. To se o nás vzorně stará Maruška Šerá, majitelka Studia Iva. Potom hurá do pytle na uhličitou koupel, kde 40 minut relaxujeme, většinou ale usínáme. Zde nám pomáhá Fanynka. Je to velmi příjemné a cítíme se moc dobře.  Kdo má ještě čas před obědem, může se projít po kolonádě. Je nově předlážděná, upravená, rozšířená. Nově vybudovaná zeď podél kolonády je osázená deskami, na kterých jsou jména známých lidí, kteří tudy procházeli. Je to velmi pěkné a poučné. Jsou zde i dobové fotografie, místo na odpočinek, zastřešené lavičky, dvě pítka. Prostě je stále na co se dívat. Čas oběda je neúprosný a tak hurá zpět na Stellu. Anička Oksnerová je výborná kuchařka, ví, co máme rádi a tak nepátráme po jídelníčku a čekáme na dobré překvapení, na vynikající oběd se závěrečnou sladkou tečkou. Po takovým obědě je nutný alespoň hodinový odpočinek.

V úterý ale byla změna. Přijel za námi Libor Dadej z DMA- rehabilitační pomůcky. Dovezl na ukázku pomůcky, katalogy, udělal zajímavou přednášku, vysvětlil různé problémy při pořizování, půjčování. Jeho vystoupení bylo velmi přínosné, pomohlo nám.

Již byl čas na další aktivity. Ti, co měli dopoledne solnou jeskyni, jdou na procedury do Studia Iva, druhá skupina jde do solné jeskyně do Jiřinky. Je zde nový nájemce, proti loňsku nová sůl, příjemné prostředí. Opět usedáme do pohodlných lehátek, zakrytí dekou, pomalu se stmívá a svítí jen bodová světýlka, ukrytá v solné výzdobě, která stále mění barvy. Při tónech relaxační hudby odpočíváme, vnímáme jen svůj dech, příjemně slanou vůni. Po hodince se opět postupně rozsvítí a to je impulz, že se vracíme do reality. Odpočati, dobře naladěni a nabití energií. Opět krátká procházka a návrat k večeři. Večery necháváme volné. Program je podle přání lidí. Někdo dá přednost večerním tanečkům. Je z čeho vybírat, podle žánru od popu až k dechovce. Jiná skupinka dá přednost společnému posezení při dobrém vínku. Vždycky je o čem povídat a tak druhý večer se musí pokračovat.

Středa a další dny. Vše je dané rozpisy – ranní rozcvička, procedury, solná jeskyně. Každý ví, na jaký čas kde má být, nevyskytly se žádné problémy. Dokonce po domluvě s masérem na Stelle si skoro každý našel čas na masáž navíc. Bylo to velmi příjemné. Procházky po okolí, promenádě, po léčivých pramenech či k přehradě vyplňovaly chvilky volna. Bylo by škoda je prosedět na pokoji. Na to jsou večery.

   Čtvrtek. Tento den jsme vynechali solnou jeskyni, ale zase využili jízdu vláčkem k přehradě. Moravský drak měl 3 otevřené vagónky a vezl nás částí Luhačovic, přes Pozlovice k přehradě. 

   Jízdu doprovázely informace z reproduktoru. Dozvěděli jsme se některé zajímavosti o místech, kudy jsme projížděli, o osudech význačných lidí, kteří v Luhačovicích přebývali. U přehrady byla chvilka volna na protažení, pohled na přehradu a vyráží se zpět na kolonádu. Vláček měl konečnou u kostela. Využíváme toho a jdeme nakouknout do kostela. Byl zde i pan farář, který nám pověděl o historii kostela, o výzdobě.

Báječný den, plný zážitků! Někteří jsme jej završili pobytem v plaveckém bazénu. Plavat se nám nechtělo, lákala nás perlička a divoká řeka, nakonec jsme skončili v bazénu s teplou vodou a tryskami. Přímená masáž a relaxace. Únava udělala své a tak večer se dodržela i večerka.

V pátek jsme měli opět všechny procedury. A po obědě navíc přednášku od cvičitelky Zity, zaměřenou na správné dýchání, jógu, cvičení na získávání energie.

Program byl neměnný, každý den se střídaly procedury i v sobotu a neděli. Týden utekl, chtěli jsme absolvovat i další plány, ale to až zase příští rok.

Přišlo pondělí, 28. září, to je státní svátek, a na náměstí zároveň probíhá jarmark. Pro nás je to sice den odjezdu, ale až po obědě. A tak ještě návštěva jarmarku, prohlídka stánků, rozloučení s těmi, co se o nás starali, s manželi Oksnerovými, s Maruškou Šerou a Fanynkou, v cukrárně s Olinkou. Ještě oběd, zhodnocení rekondice a pak už odjezd domů. Bylo to krásných celých 7 dní, na které budeme vzpomínat a čerpat z nich energii, získanou na rehabilitaci. Zlepšil se náš fyzický i psychický stav. A zároveň si domů odvážíme objednávku na pobyt v příštím roce.

Poděkování za tuto akce patří všem, kteří se na ní podíleli a těm, kteří na ni přispěli. Ministerstvu zdravotnictví, Unii Roska, Olomouckému kraji, městu Přerov, Kojetín, Hulín, Ivanovice na Hané, Lipník nad Bečvou, obcím Bochoř, Dolní Újezd, Horní Moštěnice, Polkovice, Radslavice, sponzorům: Meopta-optika s.r.o. Přerov, Olseed a.s. Olomouc, PSP Machinery s.r.o. Přerov, ZD Francova Lhota, Diskont a.s., Visimpex a.s. Přerov, pan Tichopádek. Mají naši úctu a poděkování.

Všechny finance byly řádně vyúčtovány a využity ve prospěch členů Rosky Přerov.

                              Irena Hrubá

150921-28-luhac-02.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky 15 Rek 02 Luhačovice 21.-28.9.15