Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvy podzimu - Luhačovice 29. 9. - 5. 10.08

     Podzim. Někdo smutní za odcházejícím létem. Ale já mám podzim ráda. Je kouzelný, jak hýří barvami. Příroda se každým dnem mění. A když se k tomu přidá příjemné počasí, není nad krásnější období.

      Ale začátek podzimu mám ráda ještě z jiného důvodu. Celý rok se těším na rekondici v Luhačovicích. Je tam nádherně, pohodově a tak čarování přírody mohu vnímat daleko intenzivněji.

ObrazekRekondice - konečně je tu pondělí- 29.9. a tak vyrážíme směr Luhačovice. Před Penzionem Stella nás vítá ostraha- vousatá kolie Dina. Zdá se, že si nás pamatuje z loňska a můžeme jít dál. Přivítání od manželů Oksnerových je vřelé, hned se cítíme jako doma. Rozdělení pokojů jde rychle - většinou máme ty své, co v loňském roce. Vozíčkáři mají v přízemí bezbariérové pokoje. Následuje domácí strava - vynikající oběd od paní domácí.

ObrazekKrátký odpočinek, ale zahálet se nikomu nechce. Od 13.00 hod nám již začíná první rehabilitace ve Studiu Iva. Letos máme sebou rovněž nováčky a tak s nimi absolvujeme seznamovací procházku. Studio Iva je vzdáleno asi 600 m, pro většinu je to náročná další procedura. Jen vozíčkářům to nevadí. Jim „na kroku navíc nesejde“.  Odpoledne uteklo velmi rychle a ani jsme se nenadáli a již tu byla večeře. Následovalo krátké představení účastníků rekondice, seznámení s programem, rozpisem procedur, cvičení a již nastala příprava na večer. Luhačovice – to jsou také večerní tanečky! A pohyb tancem je vynikající věc – zlepší se nejen pohyb a svalové napětí, ale také psychika. Dělíme se do dvou skupin, podle žánru. Jedni jdou do Litovle, u druhých zvítězila Elektra. Důležitý byl výsledek – spokojeni byli všichni.  

Obrazek

 

Obrazek  Úterní vstávání již bylo horší. Budíček byl bez  písničky a nám se po namáhavém večeru moc vstávat nechtělo. Ale věděli jsme, že nás již čeká cvičitelka Zita a tak jsme byli jako obvykle v 7.30 hod. nastoupeni před penziónem. Odborný dohled nad námi měla ještě Dina. Ta by si chtěla spíš hrát, tak nás jen znuděně pozorovala. Ale ožila vždy, když končilo cvičení a již věděla, že bude následovat snídaně. Domácí neměli rádi, když jsme jí něco podstrčili, ale vydrželi byste pohled na smutné psí oči?

Obrazek        A už podle rozpisu odcházíme na rehabilitaci do Studia Iva.. Paní Šerá si  pro nás letos připravila ještě novinku –bylinkové  koupele a perličku. A tak před uhličitou koupelí jsme střídali masáže, které nám dělala rehab.sestra Danuška, a tyto koupele.Po nich byla uhlička ještě intenzivnější. Pravidelné uhličité koupele při relaxační hudbě jsou velmi příznivé. Odplaví se všechny škodliviny, tělo se prokrví a zároveň relaxuje. A vůně z bylinky nás provázela po celou dobu. Mnozí si libovali, jak se jim lépe dýchá. Paní Šerá i paní Dana se nám maximálně věnovaly, vycházely nám vstříc, pomáhaly při vytahování z vany, zajišťovaly nám veškerý komfort. Za jejich péči jim moc děkujeme a doufáme, že příští rok zase přijedeme.

Obrazek

ObrazekProcedury  nám zabraly skoro celý den. Ti, kteří je měli dopoledne, odpoledne se zapojili do cvičení se Zitou. Přišly ke slovu terrabandy- gumové cvičící pásy, brokáty, dechové cvičení. Nic se nemá přehánět a tak hlavně odpočinek a přípravy na večerní tanečky. Televize na pokojích nám nic neříká, pro nás je to zbytečná věc a sledování je ztráta času.

ObrazekJedno odpoledne bylo vyhrazeno na odbornou přednášku. Přijela za námi zástupkyně DMA- paní Maruška Schlemmerová z Jeseníku. A vzniklo nové přátelství – předvedla pomůcky, poradila, předala drobné dárky a katalogy. A hned si lidé mohli zakoupit nebo objednat některé pomůcky, jako polštáře, overbally, brožury na cvičení, atd.

            Při procházkách jsme narazili na solné jeskyně. O Obrazekjejích účincích již něco víme a tak jsme si to chtěli vyzkoušet v reálu. Všichni absolvovali tuto kůru 2x, Jirka s Naďou tam chodili soukromně každý den. Každý si zahrabal nohy do soli z Mrtvého moře.Byla to pohoda, dobře se dýchalo, mnohým do večera odešly otoky kotníků. Jen jsme litovali, že nám nevyšlo jít do jeskyně častěji. Paní majitelka byla velmi milá a příjemná. Nejdříve nám povídala o účincích, pak již odpovídala na naše dotazy o výzdobě, dovozu soli, pouštěla relaxační hudbu. Té jsme si moc neužili. Byli jsme po skupinkách  o 8 stále štěbetajících  roskařů. Pobyt v solné jeskyni všem doporučujeme.

Obrazek

Obrazek            Cvičení, procedury, tanečky- a kde je ta příroda? Byl čas i na procházky. Někdo to bral spíš po kolonádě, kde je hodně obchůdků. Mohl zde nakoupit dárky pro své známé i drobnosti pro potěchu sebe. Jiné zavítaly spíš do cukrárny a těch bylo po cestě více. Další nakupovali oplatky. ObrazekAle procházka lesoparkem okolo pramenu Alojzky- to byla ta pravá pastva pro oči.  Zde teprve vynikly barvy podzimu, stromy všech odstínů zelené, planoucí červená i sluníčkově žluté listí, které se každým dnem přebarvovalo do hnědé a pak volně padalo k zemi.Po cestách se člověk brouzdal spadaným listím, občas zvednul kaštánek. Vnímal tu sílu přírody, krásu, barvu i plynoucí čas. Opravdu zde dojde k vnitřnímu uvolnění i načerpání energie.

            ČAS je nesmlouvavý, měří spravedlivě a stále stejně. To jen nám se zdá, že utíká moc rychle. Najednou je zde neděle 5.10., konec rekondice. Čas loučení a odjezdů. Ještě musíme poděkovat manželům Oksnerovým i Jirkovi za péči, kterou nám po celý pobyt věnovali, za vynikající kuchyň se všemi mlsky, které nám připravovali. Bylo nám u nich moc dobře a věříme, že budeme mít možnost i příští rok zde strávit zase tak báječný týden. Poslední obětí, nasednout do auta a vstřebávat zážitky, třídit vzpomínky na krásný týden. Z té pohody, procedur a báječné nálady budeme dlouho čerpat sílu.Obrazek        Obrazek

Ještě zbývat poděkovat všem, kteří akci pořádali, zúčastnili se jí a hlavně všem, kteří na ni přispěli. Rehabilitačně-rekondiční pobyt je finančně hodně náročný, bez jejich pomoci bychom si ho nemohli dovolit. Děkujeme za státní dotace Ministerstva zdravotnictví,  za příspěvek Olomouckého kraje-projekt, Grantu města Přerova, Grantu města Lipníka n.Bečvou, městům: Kojetín, Hulín, Ivanovice na Hané, obcím: Bochoř, Býškovice, Dřevohostice, Milotice, Polkovice,  Stará Ves, Troubelice, firmám PSP Engineering a.s.Přerov, Visimpex a.s. Přerov, Olseed a.s. Olomouc, Diskont-papírnictví, Papír Plus, ZD Francova Lhota-pan Kliš, a Pila Francova Lhota. Díky nim mohou postižení roztroušenou sklerózou lépe zvládat překážky, které jim nemoc přináší.Všichni účastníci byli s rekondicí velmi spokojeni, pozitivně naladěni. Akce splnila svůj účel.

                                                                        Irena Hrubá

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Luhačovice 29. 9. -5.10.08