Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondice Francova Lhota 25. - 31.5.15

  Rekondice ve Francové Lhotě   25. – 31. 5. 2015

 

       Francova Lhota – místo naší rekondice už skoro 20 let. V obci se za tu dobu hodně změnilo, ubytování místo na Ranči u Zvonu je na Vrátnici, ale dobří lidé tam zůstali. A že se nedá poznávat něco nového? Omyl, letošní rekondice byla opět plná nových zážitků, poznání, přátelských setkání, prostě báječná.

         Den první, den příjezdu a první výborný oběd na družstvu. Milé přivítání od pana předsedy ZD Kliše a paní Ing. Filgasové, kteří pro nás vše zařídili, Michalka nám zase předala čisté pokojíky. Po ubytování jsme vyrazili na krátkou procházku do Hospody u Ptáčků, za Milanem. Rok je dlouhá doba a my jsme chtěli zjistit, co se za rok změnilo. Dělá se kanalizace, proto cesty jsou jako překážková dráha. Večer jsme si sedli na jeden pokoj nejdřív seznámení s novým členem a povídali si a povídali.

         Den druhý začal zklamáním. Prší!!!  A představa, že bychom nemohli chodit na výlety… Zita dopolední program vzala do svých rukou a cvičili jsme. Počasí se umoudřilo a poslalo od 10 hod. sluníčko. Hurá, hned bylo veseleji! V poledne oběd v družstvu, krátká relaxace a následuje procházka k rodnému domu kardinála Trochty. Z domu je udělané muzeum. Provázel nás Lojza Žídek, kterého většina zná, je náš kamarád. A co s načatým večerem? Nejdřív do hospůdky za Milanem P., který již roztopil krb, nařezal špekáčky a naši dobrovolníci je opekli, spláchnout pivkem a hurá na pokoj ke společnému posezení.

         Den třetí se nesl v duchu akce „Zelená pro Rosku.“ A tak na rozcvičku jsme nastoupili v zelených trikách. Pro místní jsme atrakce, když jedou okolo, mávají nám. Hned mají úsměv na tváři a den je veselejší. Irča s Milou měly domluvenou schůzku s našimi sponzory, předsedou panem Klišem a starostou obce Karlem Matůšem, Zita dostala na starost ostatní, se kterými cvičila. Také za námi přijela na návštěvu z Přerova Hanka a Maruška a 2 další známé. Na posezení ale nebyl čas, povídat si můžeme v Přerově. Potřebovali jsme využít pěkného počasí a tak se šlo ke Kobzově lípě, pamětnímu stromu. Příjemná procházka, rozhled po okolí. K lípě mohli i naši 3 nechodiči, kteří se vezli autem. Únavu zažehnaly bramboráky, které pro nás v hospůdce připravili. Byly báječné, teď už zbývalo klasické vyplnění večera. Posezení na pokoji s našimi známými. Přišel za námi i Luděk Hřib.

         Den čtvrtý. Rozcvička před Vrátnicí, Zita prováděla individuální cvičení dle potřeb členů. Pak oběd a již ve 12.30 hod jsme auty vyráželi do Valašských Klobouk, do muzea. Venku stojí pranýř, tak zapózovat. Další objekt – Červený domeček- katovna. Zde nám ochotná paní průvodkyně vše vysvětlila, jak se pracovalo na stavu, vzory modrotisku, co je motovidlo, přehrála skladbu na symfoniu, řekla historii stavení. Ještě sem patří návštěva „Domečku“ – dobová dřevěnice, kde se do dneška peče chleba. Je čas na další poznávání a tak vyrážíme dál, na Královec. Tam Milan vytáhl krabici s namazaným chlebem a zavelel, že je čas svačiny. Přišlo nám to vhod. Další zastávka je plánovaná na Vařákových pasekách. Dřevěnice byly koncem války vypáleny a tak nyní staví jejich repliky. I dlažební kostky ručně osekávali do požadovaného tvaru. Ještě pohled na Lačnovské louky a Pulčínskou cestou jsme se vraceli zpět. Stále jsme zastavovali a „kochali“ se pohledem po okolí. Závěr dne byl v režii Milanů, jeden nachystal večeři, druhý se staral o pitný režim.

         Den pátý. Jak ten čas letí! Dopoledne cvičení a hned po obědě vyrážíme do Vysokého Pole – Envi centra. Na odpočinek není čas, to by byla ztráta času. Projížďku na voze jsme měli objednanou na 14 hodin, ale byli jsme tam již o hodinu dříve. Čas na prohlídku celého Envi centra. Paní průvodkyně byla velmi ochotná a zapálená pro věc, povídala o činnosti, co zde dělají, o jednotlivých zvířatech. Pan kočí zatím nastrojil koně a mohlo se vyjet. Nejdříve pod kopcem ještě přibrat Ivu a Milana a pak již projíždíme obcí. Krásné vilky i dřevěnice, nic nenarušuje ráz přírody. Vysoké Pole leží v kopci, proto návrat do centra aby si koně chvíli odpočinuly a zase do další stráně, na křížovou cestu až ke kapličce a studánce. Prostě to byl pro nás opravdu nový zážitek, všichni byli spokojeni. Ale další překvapení nás ještě čekalo. Při včerejší návštěvě Valašských Klobouků jsme zapomněli na propagační letáky o muzeu a tak jsme se tam vrátili. A to překvapení? V Info centru měli přes celou stranu zdi ve 4 řadách nádherný, vyřezávaný betlém z Lidče. Opravdu stál za podívání! Tak ještě na letos první zmrzlinu a hurá na Vrátnici.

         Den šestý, částečně odpočinkový. Dopolední režim je neměnný – rozcvička, pak cvičení. Oběd jsme posunuli až na 15 hodin, proto byl čas vyrazit na Čertovy skály. Až nahoru jsme tentokrát nešli, bylo tam moc lidí a na úzkých pěšinkách se špatně uhýbá, ale sledovali jsme ty, co lezli po laně. Ještě udělat společné foto a Radek nás navnadil na větrníček z cukrárny. Ale museli jsme si nechat zajít chuť, byla zavřená. Nevadí, po návratu do Francovky se nám již dělaly grilované kuřecí čtvrtky. Bylo to vynikající a vlastně poslední společné jídlo. Ta mlsná nás ale neopouštěla a tak jsme si dali ještě nanuky. A večer za námi přišli přátelé z Francovy Lhoty. Jen se trochu projevovala únava a představa, že zítra se jede domů.

         Den sedmý, závěrečný. Když se za týdnem ohlédneme, divíme se, co všechno jsme stihli a zvládli. A přesto jsme měli ještě další tipy a plány, které si necháme na příští rok. Teď zbývalo jen se sbalit, vyklidit pokoje, rozloučit se a směr domov. Týden uběhl hodně rychle, sluníčko až na jedno ráno se na nás usmívalo a tak jsme si výletů užily. Zůstanou nám dojmy a vzpomínky. Děkujeme a za rok se vrátíme.

Rekondice byla pro nás velmi přínosná, zlepšil se psychický i fyzický stav členů Rosky Přerov. Zůstanou nám nejen vzpomínky z milých setkání, ale také si odvážíme sponzorské příspěvky, za které velmi děkujeme. Největší díky patří panu Klišovi, panu Mikéskovi a panu Ptáčkovi, kteří nejen že přispěli finančně, ale zároveň nás obohatili o zážitky z výletů a ze setkání.

Poděkování patří rovněž všem, kteří se akce zúčastnili a těm, kteří na ni přispěli. Ministerstvu zdravotnictví, městům a obcím našich členů, městu Přerov, Ivanovice na Hané, Kojetín, obcím Bochoř, Dolní Újezd, Polkovice, Horní Moštěnice, pan Tichopádek.

Všechny finance byly řádně vyúčtovány. Děkujeme.                                         Irena Hrubá    

   

 

Náhledy fotografií ze složky 15 Rek 01 Francova Lhota 25.-31.5.15