Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Rekondice ve Francové Lhotě  2. - 8.6.08

   Jarní rekondice je pravidelně ve Francové Lhotě, na Ranči  U Zvonu. Stále nás to totiž táhne do míst, kde to známe, kde jsou dobří lidé a hlavně je nám tam moc dobře. Vše je naplánováno, dojednáno.

   Všech 18 účastníků a pomůcky, jako míče, podložky, rehabilitační přístroje se vejde do 5 aut a vyrážíme. Na Ranči nás již čekají s výborným obědem. Pak ubytování, malá procházka a odpoledne již probíhá hipoterapie.Nesmíme ztratit ani jeden den. Počasí je pěkné a podle předpovědi by mělo vydržet po celý náš pobyt. Po večeři je již sraz ve společenské místnosti. Letos s námi jeli nováčci –Jitka, Majka a Věrka. Všechny neznaly, tak krátké představení a…určitě nás za ten pobyt prokouknou…je čas na povídání. Únava nás přemohla až před půlnocí.

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

 

  

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

        Ranní budíček obstarávala Iva s Jirkou. Nejdřív písnička, pak pěkné přivítání. A už je pravidelná rozcvička před Rančem. Cvičitelka Zita vybrala cviky, které nás proberou, protáhnou tělo a nabudí energií. Cvičit musí všichni, omluvy se neberou. Výjimku má jen první trojce, která odjíždí dřív, ještě za chládku, na koně. Dopolední program probíhá pravidelně podle rozpisu – koníčci a od 11.00 hodin cvičení 1. skupiny se Zitou.

Obrazek

 ObrazekObrazek                                             

Odpolední náplně jsou rozmanité. Jsou naplánované vycházky, které se řídí možnostmi účastníků. Ti, kteří jsou jen na krátké tratě, mají procházku jen v okolí Ranče a nebo dojedou k cíli auty. Pro tyto účely tam auta jsou. A tak se ke Kobzové lípě dostanou úplně všichni. Někdo auty, vozíkem, pěšky. Na rozhlednu již mohou jen Ti zdatnější.O krásném pohledu do okolí můžeme ostatním jen vyprávět. Ale moc se nám do toho nechce, cítíme velkou únavu po náročném výstupu. Pulčinské skály, to je pro nás meta nejvyšší a jsme hrdi na to, že každoročně někdo z Rosky tento vrchol zdolá. Letos opět se našli tři odvážlivci, Jitula, Irča a Tom a vrchol byl náš! Při výstupu berle občas zavazí, jdeme kolmou skalní stranou. Mám strach, že to letos již nezvládnu, sil ubývá a problémů přibývá. A najednou je zde vrchol, nádherný rozhled do okolí. Ležíme na skalní plošině, relaxujeme, cítím, jak v tomto prostředí opět získávám sílu a energii. A ten krásný pocit, že jsme to letos opět zvládli, ten je báječný. 

ObrazekObrazek

                       K Francové Lhotě paří také pravidelná návštěva bazénu v Brumově-Bylnici. Cesta hasičskou Ávií za doprovodu zpěvu, to nemá chybu. Bazén míváme pronajatý, jsme tam sami a tak si zacvičíme a pak je čas na hry s míčem. Najednou se z nás stává dovádivá mládež. Ani nevadí, že někdo musí mít při pobytu ve vodě nafukovací kruh.

Obrazek   Rovněž sportovní činnosti, jako je petangue, máme rádi a mohou to hrát všichni, chodící i vozíčkáři. Jen do odpoledního cvičení nás musí občas Zita honit. Má vždy vše připravené, jak cvičení, tak i relaxaci při hudbě. Na tu se těšíme nejvíc, potřebujeme trošku odpočinku na další činnosti. Večerní program bývá velmi náročný. Jeden je seznamovací, kdy každý řekne něco o sobě a co se za poslední dobu změnilo, jiný je zaměřen na kvizy a vědomostní soutěže, další na společenské hry, jako šachy, karty, člověče, u kterého se i zasmějeme. Ale celou dobu se nejvíce těšíme na dva večery. První- na posezení u ohně v Hucul clubu. Chlapci nachystají dřevo, pomohou s opékáním. A taková klobáska, to nemá chybu. Letos byly teplé večery, posezení bylo příjemné. Vyhnala nás domů až tma.  

ObrazekObrazek

 

 

                                                              A druhý večer – to je náš společenský, taneční večírek. Máme živou hudbu, skupinu Lůza bend, ve složení Pepa a Karel Trchalíkovi a Zdenda Sáblík. Od tohoto večera jsou také našimi členy. Hrají a zpívají moc pěkně, mají široký repertoár a nedělá jim problémy zahrát i na přání. Do tančení se zapojí všichni. Někdo v páru, s „živým madlem“, někdo zvládne různé kreace a Maruška s vozíkem je přímo ve středu. Při báječné atmosféře jsme ani nepostřehli, že již se ručička hodin přehoupla přes jedničku. A tak ještě chvíli povídáme, ale hudební nástroje již mlčí. Nechtělo se nám tak báječný večer ukončit, ale únava říká: „spát“!

Obrazek

ObrazekObrazekNezapomínáme ani na naše známé a tak občas posedíme i v protější hospůdce u Milana Ptáčka. Ten pro nás připravil venkovní posezení a když má chvilku, tak je s námi a pak jsou na řadě vtipy, ochutnávka místní slivovičky a dobrá nálada.

     K Francové Lhotě patří i návštěva našich přátel. Mezi nimi je i starosta FL - Karel Matůš, který nám sponzorsky půjčuje hasičskou Ávií. Velkým sponzorem je předseda Zemědělského družstva FL pan Josef Kliš. Jeho přístup ke zdravotně postiženým je přímo vzorový. A letos se k našim sponzorům přidal i pan Miroslav Mikéska. Všem moc děkujeme a jsme vděčni za jejich podporu.

ObrazekPravidelně za námi na rekondici přijíždí i rehabilitační sestra Hanička Navrátilová. Každoročně nám připraví přednášku, která je zaměřena na rehabilitační pomoc roskařům. Tak vedle různého cvičení, letos přišla pro nás s novinkou na rehabilitaci „inteligentní plastelínou“. Vyzkoušeli jsme si ji a všechny nás to zaujalo. Práce s ní je velmi příjemná a vedle posilování prstů a ruky má rovněž schopnost uvolnění a odstranění stresů. Určitě ji koupíme pro rehabilitační cvičení Rosky.

   Neděle, konec rekondice. Dopoledne ještě hipoterapie a pak už balíme. Poslední oběd, hodnocení, loučení. Nechce se nám, ale víme, že všechno má svůj začátek a taky konec. Někteří sice cítí spánkový deficit, ale všichni jsou nabiti energií, zregenerovali svoji sílu, zlepšili se po fyzické, tak i po psychické stránce. Účastníci se shodli, že rekondice splnila svůj účel. Nezbývá, než poděkovat všem, kteří měli podíl na tom, že mohla proběhnout a my se jí zúčastnit.

   Velký dík patří za dotace z Ministerstva zdravotnictví, bez nich bychom tuto akci nemohli zajistit. Poděkování i všem našim sponzorům, kteří nám pomohli –městu Přerovu a Lipníku nad Bečvou za Grantový program, městům Kojetínu a Ivanovicím na Hané, obcím Troubelice, Bochoř, Polkovice, Dřevohostice, Milotice, Býškovice, Želatovice, firmám Visimpex a.s.Přerov, PSP Engineering a.s., Olseed a.s. Olomouc, Diskont-papírnictví, Zemědělskému družstvu Francova Lhota, Pile FL- pan Mikéska, skupině Lůza bend, panu Jantulovi a kolektivu pracovníků Ranče U Zvonu. Všem velmi děkujeme za jejich přístup a pomoc zdravotně postiženým. Finanční prostředky byly řádně vyúčtovány a sloužily ve prospěch roskařů. Poděkování patří i těm, kteří rekondici zajišťovali a všem zúčastněným. 

 A již nyní se můžeme těšit na další   rekondiční pobyt.                                                 Irena Hrubá

Obrazek

 ObrazekObrazekObrazek