Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poškození zraku při RS

 
Asi 70 % lidí s RS se musí potýkat s různými druhy zrakových problémů. Ztráta zraku je asi jedním z nejobávanějších symptomů, avšak jen vzácně někdo vinou RS ztratí svůj zrak úplně či má permanentní závažnou ztrátu zraku.
Potíže s viděním jsou při RS velmi obvyklé, často však vymizí, někdy i bez jakékoli medikace. Zrakové poškození při RS je jen vzácně závažné či úplné, obvykle je mírné či sotva patrné.
Zrakové problémy lidí s RS nemusí být vůbec spojeny s tímto onemocněním. Nosili-li brýle před diagnózou RS, oční specialista jim doporučí pravidelnou návštěvu očního lékaře.
Tři pro lidi s RS společné zrakové problémy jsou diplopie (dvojité vidění), nystagmus (mimovolné trhavé pohyby očí) a oční neuritida (zánět očního nervu), které jsou obvyklým prvním symptomem RS.


Oční neuritida
Symptomy oční neuritidy se značně různí, typicky se ale projevují jako bolest a rozmazané vidění trvající několik dní. U bolesti jde obvykle o tupou bolestivost v oku a za okem, zhoršovanou očním pohybem a citlivostí při dotyku oka. Pro některé lidi může být oční neuritida utrpením. Rozmazané vidění je často popisováno jako páska před střed oka. Někteří vidí střed rozmazaně a obrysy jasně. (U někoho se to zhoršuje teplem, cvičením, jasem, delší fixací pohledu.) Někdo též vidí postiženým okem změněné barvy, vyrudle, vybledle.
U devíti z deseti lidí se vrací normální vidění během šesti až osmi týdnů po atace a u většiny zbylých dojde k určitému zlepšení, i když se jejich vidění nedostane zcela na dřívější úroveň. (Oční nerv se skládá asi z milionu nervových vláken, která přenášejí impulsy do mozku, takže když se některá vlákna během ataky v důsledku demyelinizace ztratí, nemusí dojít k permanentnímu poškození zraku.) Protože bývá zasaženo jen jedno oko, vměšuje se někdy do obrazu viděného normálním okem obraz z nedokonalého oka, a to může být příčinou obtíží.
Probíhají i diskuse o tom, zda použití steroidů k utlumení zánětu u vážných očních neuritid pomáhá zlepšit výsledek ataky. Rozhodnutí pro steroidy by mělo být alespoň částečně diktováno závažností ataky a realizováno po poradě s lékařem.

Diplopie
Diplopie (dvojité vidění) při RS se objevuje, když je důsledkem demyelinizace slabost očních svalů. Když se nedokáží párové svaly zkoordinovat, oko nedokáže zaostřit. Může to vyvolat i zvýšená teplota a stres. Symptom je všeobecně dočasný a vyřeší se spontánně, třebaže krátké podávání steroidů může někdy pomoci. Někdy diplopie přetrvává a potom lidé potřebují poradit, jak se s ní naučit vypořádávat.
Jeden mladý muž s diplopií se svěřil, že vidět všechno stále dvakrát ho zpočátku děsilo a cítil se špatně. Měl pocit, že nedokáže věci zkoordinovat, což mělo zpětný vliv na jeho sebedůvěru. Je však známo, že se mozek časem dokáže naučit vyvažovat nesrovnalosti, a proto i on sám se s tím úspěšně naučil žít. Nošení klapky na oko může pomoci, mělo by se ale omezovat jen na čtení a dívání se na televizi, jinak klapka může bránit objevujícímu se vyvažování. Oční lékař by mohl předepsat brýle s prizmatickými čočkami, které dokáží viděné obrazy spojit

.
Nystagmus
Nystagmus je nekontrolovaný pohyb (horizontální či vertikální) oka. Může být mírný – zjevný extrémně bočním pozorným pohledem – či závažný tak, že vidění je znatelně poškozené. Jedna žena s extrémní formou nystagmu jej popisuje tak, že se všechno zdá být vpředu v pohybu, mnoho věcí se jeví dvojitě, je to velmi děsivé a velmi nepředvídatelné. Nystagmu příbuzný stav, nazývaný opsoclonus, způsobuje skákající vidění. Clonazepan (antispazmický lék) či speciální čočky mohou někdy pomoci. Na rozdíl od většiny symptomů RS, které mají tendenci přejít v remisi, v 70 % případů zůstává nystagmus permanentní.

Vůle dobře dopadnout
Oční specialisté někdy zjišťují, že pomoci lidem s RS, kteří mají problémy, je těžkým úkolem. Všeobecně jsou lidé s RS vysoce motivováni překonat své problémy.
Stejně vysoký však může být pocit frustrace a zklamání, když zrakové problémy přetrvávají a když jiná postižení ztěžují řešení zrakových potíží.
Protože RS není stavem s jedním symptomem, mohou být lidé jí postižení opravdu tak zdrceni jinými postiženími, že cítí potřebu více okamžité pozornosti věnovat jim a necítí se zrakově poškozeni. V některých případech to postihuje rodiny a pečovatele, protože vzniká napětí, když zrakově postižená osoba je zmatená a obviňuje je, že např. dali věc, kterou viděla dříve na jistém místě, jinam atd.
Důležité je nezapomenout, že většina zrakových problémů při RS se vyřeší. Permanentní poškození zraku je při RS vzácné. Existuje hodně možností, které jsou k dispozici, aby pomohly vypořádat se s
případným zrakovým problémem, někdy třeba pomocí správně očním lékařem zvolených brýlí.

 

Odborně upravila MUDr. Eva Havrdová, CSc.
Pramen: Visual impairment in MS, příloha MS Matters, MS Matters, č. 29, January/February 2000, str. 2–4. Výtah a překlad Jarmila Soldánová

Zpět na stránku Co je RS.