Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otázky a odpovědi

Otázka:
Někdy se zdá, že rozvody a rozpady partnerských vztahů jsou obvyklejší mezi lidmi s RS než v běžné populaci. Je tomu tak?
Odpověď:
Podle poradenské organizace pro partnerské vztahy „Relate“ jsou rozpady partnerských vztahů obvyklejší mezi lidmi, kteří prodělali velkou životní změnu. Do těchto změn lze zahrnout takové události, jako je narození dítěte, ztráta rodiče, nadbytečnost nebo nemoc, třeba RS. Být diagnostikován s RS či mít zneschopnění v důsledku RS může být velkou změnou nebo k ní přímo vést.
Změny mohou dostat partnerské vztahy do napětí, když se např. mění dynamika těchto vztahů a role obou partnerů v nich. RS může znamenat, že se jeden z partnerů stane poskytovatelem péče a ten druhý osobou potřebnou péče. Oba se proto mohou začít cítit v partnerském vztahu odlišně. Jeden či oba partneři mohou být ve svých změněných úlohách nešťastni a chtějí odejít – a může to být osoba s RS nebo její partner.
Taková velká životní změna, jakou je RS, může přimět člověka, že se rozhodne udělat věci, které by ho doposud ani nenapadly – třeba ukončit upadající vztah či cestovat po světě. Být nemocný nebo handicapovaný může ve skutečnosti také vést k rozvíjení nových zájmů, jako např. setkávání se s jinými handicapovanými lidmi nebo zapojování se do jejich aktivit. Druhý partner se potom v tom případě může prostě cítit z této společnosti jako vyřazený.
Co se v partnerském vztahu stane po diagnóze RS, hodně závisí též na tom, jakým tento vztah byl před touto diagnózou. I ty nejsilnější vztahy musí po takovéto změně projít obdobím přizpůsobování se a přehodnocování. A když už tu existovaly zásadní problémy, diagnóza RS může být tou poslední kapkou. RS vás může přimět, abyste vše ve svém životě přehodnotili – tzn., že se to týká i vašeho partnerského vztahu.

Otázka: Mám v úmyslu dát si inzerát do kolonky „osamělá srdce“. Má RS není v současné době zjevná. Měl bych do inzerátu uvést, že mám RS, nebo bych měl počkat, až se s člověkem seznámím?
Odpověď:
Podle poradkyně z „Relate“ Pauly Hall váš postup závisí na tom, jak velkou část vašeho života představuje to, že máte RS a v jaké míře vás RS postihuje.
Např., považujete-li RS za klíčovou součást vaší identity – možná jste členem místní organizace RS společnosti, účastníte se schůzí a fundraisingu – potom byste pravděpodobně hledali někoho, kdo by mohl tyto zájmy s vámi sdílet. Citlivou věcí by bylo zmiňovat se o RS dříve než byste se zmínili o jiných důležitých faktech vašeho života či o zájmech, které máte. Např. můžete mít děti či se starat o stárnoucí rodiče, můžete mít pevné politické či náboženské názory či být veganem. Toto vše jsou fakta o vás samých a chcete-li najít někoho, kdo vaše názory sdílí nebo rozumí vašemu životnímu stylu, je dobré zmínit se o těchto věcech dříve.
Nebo jste možná z těch lidí, pro něž RS není nejdůležitější součástí jejich života – třeba máte velmi málo symptomů či jste si zvolili nedělat si z nich

součást příliš velký problém. V tomto případě by mohlo mít smysl nezmiňovat se o ní předem – ačkoli je důležité v určité době o ní informovat. Budete-li to příliš dlouho odkládat, mohli by se někteří lidé cítit podvedení, myslet si, že nechcete o části sebe sama či svého života mluvit.
Kdykoli se rozhodnete svěřit se se svou RS, buďte si vědomi toho, že lidé toho o ní moc nevědí, nebo že mohou být ovlivněni tragickými projevy RS, které viděli v novinách nebo v televizi. Buďte připraveni druhé osobě vysvětlit právě tu svou RS a jak vás postihuje. Mějte na paměti, abyste mluvili o té své RS a ne o té v TV či filmu. Snažte se mluvit s druhou osobou z očí do očí, takže si může svůj názor vytvářet podle vás a vaší RS.
Koneckonců budete muset čelit faktu, že existuje malá skupina lidí, kteří s vámi nebudou chtít nic mít, protože máte RS. V tomto případě vám bude asi lépe bez nich než s nimi.

Pramen: Questions and answers, MS Matters, č. 47, leden/únor 2003, str. 17. Př.J. Soldánová

 

Zpět na stránku Co je RS.