Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondice Rosky Přerov.                      29.5.- 4. 6.2006

           

            Květen, čas pro rekondici Rosky Přerov. Zůstáváme věrni své tradici a tak 29.5.06 opět  odjíždíme do Francové Lhoty na Ranč U Zvonu.  Letos nás zklamalo počasí. Místo sluníčka nás hřálo topení, ale náladu nám to nezkazilo. Program je nachystaný, nudu neznáme a tak hurá do plnění úkolů.Vždyť máme na to jen jeden týden. 

Obrazek

            Příjezd, ubytování, dobrý oběd a už nás to táhne ke koníčkům do Hucul klubu. Nechceme ztratit ani chvíli a již první sedí na hřbetech huculů. Večer najednou mizí únava a tak při posezení u dobrého vínka upřesňujeme plány a akce. Kdo bude letos dělat budíček? To je důležitá funkce! Vždyť probuzení písničkou  a úsměvem je  první krok k dobré náladě. Volba padla na osvědčenou „zpěvačku“ Ivu a nováčka Ladu.  Ranní rozcvička byla podle počasí před Rančem nebo ve společenské místnosti. A pak šlo již vše podle plánu. Dopoledne procházkou na hipoterapii, po výborném obědě a krátkém odpočinku nás naše cvičitelka Zita láká na cvičení.

Obrazek

Střídáme cvičení  s gumou a na gym. balonech . Vždy je to zakončeno příjemnou relaxací.Občas se nám moc nechce, ale když Zita zavelí, postaví se i vozíčkáři. To pak si mohou sednout chodící a dělat zátěž na židlích pro ty, kdo potřebují pevnou oporu židle.

            Neumíme poručit větru, dešti  a tak počasí  nám zabránilo uskutečnit plány na výšlapy Pulčinských skal a k rozhledně.  Museli jsme použít mokrou variantu programu – soutěže a hry v místnosti. I zde se dá užít hodně zábavy. Nejdůležitější pro nás ale byli koníčci a ti nám vycházeli. Také bazém v Brumově a cestu hasičskou Avií nic nemohlo ohrozit. Na zážitky z takové akce  se nezapomíná.

    Obrazek        Nejkrásnější vzpomínky ale zůstávají ze dvou společenských akcí.

První byl večírek na Ranč i U Zvonu.  Příprava začíná již odpoledne a to chystáním jednohubek. A také důležitá je kontrola průkazů „čarodějnic“. Kdo je nemá, musí se „vykoupit“ vtipem nebo písničkou. Pak již nastupuje hudba. Opět nám hraje skupina Lůza band – klan rodiny Trchalíků- Pepa, Karel a zpívá Hanička.  Písničky v jejich podání nenechávají nikoho dlouho sedět. Jen vozíčkáře, ale těm se zase roztančí kolečka. Na své si přišel každý, stačilo jen vyslovit přání své oblíbené skladby. Zazpívat nám přišel i pan vedoucí Hrbáček.K báječné atmosféře nechybělo vůbec nic. Hudebníkům patří velký dík a uznání. Vystoupení pro ás udělali zdarma.  

Druhou akcí bylo kácení máje, spojené s grilováním kuřat a posezením u harmoniky. To bylo zase v režiji manželů Ptáčkových z Hostince u Ptáčků. Při kácení máje je hodně legrace a pak tuhý boj o vrchol májky. Vždyť je za ní slivovička! Vítězem se stal Radek, ale odměna se rozdělila mezi všechny. A už se linula vůně grilovaných kuřátek. Milan Ptáček má svůj tajný recept na přípravu a tak dovede naladit naše chuťové pohárky. Prostě – kuřátko byla jedna báseň. A že po dobrém jídle se nikam neodchází tak nám ještě sponzorsky zajistil harmonikáře.  Opět zpívalo a hrálo na přání. Byl to další z báječně prožitých večerů, na které se nezapomíná. Kdyby se nepřihlásila únava, nechtělo by se nám ani jít spát. Za  krásné chvíle děkujeme manželům Ptáčkovým.

              Během rekondice byly rovněž dvě přednášky. První měla paní Kabešová, která nám předvedla různé rehabilitační a kompenzační pomůcky, vysvětlila, jak nám mohou ulehčit pohyb. Na závěr jsme si mohli některé pomůcky koupit nebo objednat. Druhou přednášku o rehabilitaci  měla paní Navrátilová. Ta byla zaměřena na cvičení s gumou – terabandem, na posilování
i automasáží-míčkování.

            Týden utekl velmi rychle, škoda. Všichni měli dobrou náladu, zlepšili si psychický i fyzický stav, dozvěděli se hodně nového a hlavně navázali a upevnili svá přátelství, cítili se mezi svými dobře. Smutek byl jen z toho, že ten týden moc rychle utekl a že už je konec rekondice. Opět jsme si potvrdili, že ani špatné počasí nemusí znamenat zhoršení nálady, že roskaři si umí udělat pohodu a  zábavu vždycky. A když k tomu připočteme vynikající kuchyni pod vedením paní Hrbáčkové, nic nemá chybu. A již  nyní se těšíme na další rekondice.

Obrazek

            Rekondice splnila svůj účel, všechny dotace byly smysluplně využity. Bez příspěvků bychom takový týden nemohli uskutečnit. A tak poděkování patří těm, kteří se zůčastnili i těm, kteří pobyt organizovali, ale  všem naším sponzorů – městu Přerovu, Lipníku nad Beč.,  panu Hrbáčkovi z Ranče U Zvonu, Lůza bandu, manželům Ptáčkovým z Hostince u Ptáčků, ZD Francova Lhota, paní Ing. Řehůřkové, Prechéze a.s.,  Visimpexu a.s.,  obcím Bochoř, Polkovice, Troubelice, Býškovice, Lobodice, Dřevohostice, Milotice n. B., Horní Moštěnice a Želatovice .

Irena Hrubá 

 Zpět na 1. stránku Rekondice.