Jdi na obsah Jdi na menu
 Květen ve  Francové Lhotě.

20.5. – 29.5.05

 

Každé roční období má své kouzlo, je něčím jedinečným. Ale jaro vede, je nejhezčí.  Vše ožívá, svět je barevnější, veselejší. A květen, to je přece měsíc lásky a přátelství. A pro naši Rosku Přerov také dobou, kdy pravidelně již několik let vyrážíme na rekondiční pobyt do Francové Lhoty. Letošní termín byl od 20. 5. do  29. 5. 2005.  Plánů a akcí bylo hodně, počasí krásné, letní, sluníčkové. A tak s chutí do práce.  

Ranní budíček s písničkou je již pravidlem, bez něj se prostě nedá vstávat.  Letos padl úděl „budiče“ na Jirku a nováčka Moniku. Zvládli to na jedničku. A pak rozcvička před Rančem u Zvonu. Letos se střádaly dvě cvičitelky – Jana a Zita. Byly plné elánu a dojmů z cvičitelského kurzu a tak nám dávaly pořádně do těla. Každý se těšil, až uslyší závěrečný dotaz: „kdo se těší na snídani?“  a zavolá to své „já“. Po snídani již probíhal program podle časového plánu . Masáže nám dělá Milan a hipoterapie je v Hucul klubu, kde na nás čekají „naši“ huculové. Dopoledne uteklo velmi rychle. Výborný oběd a chvíle na kávu a odpočinek. A jde se zase cvičit. Zita s Janou si nás rozdělily podle pohyblivost. Cvičíme na podložce nebo na míči, závěr ale patří vždy relaxaci. A co s časem do večeře? Ten je vyhrazen na procházky, na soutěže a hry. 

Že je to fádní program? Pro nás určitě. A tak od začátku. Na pátek, den příjezdu nemůžeme nic naplánovat, to si musíme sdělit všechny dojmy, povídá se a povídá.

Sobota – pěkný, slunný den. Máme letos hodně nováčků a tak je naplánována procházka do okolí. A večer  seznamovací večírek a „přednáška o zdravé výživě“. Že takových přednášek již bylo dost? Ano, ale tato každého zaujala a byla i s ochutnávkou. O čem? O pivu, kolik má vitamínů a minerálů, jak blahodárně působí na pleť i na celý organismus.

 Neděle – žádné lenošení. Byl naplánovaný výlet na Pulčiny. Kdo by nezvládnul cestu pěšky, měl možnost  nechat se vyvést autem až ke skále. Hrstka statečných se pak vydala zdolávat vrchol Pulčinských skal a zvládli jsme to bez ztráty kytičky. Společné foto je nám dokladem. Večer ještě   vědomostní soutěž a na odlehčení pár vtípků.

Pondělí – probudil nás mírný deštík. Ale než jsme posnídali, počasí se umoudřilo a dokonce se ukázalo sluníčko. A odpolední obloha bez mráčku nás naladila na cestu na rozhlednu. Je nově otevřená,

zvednutá a tak byl krásný rozhled až na Malou Fatru. A jelikož jsme měli ještě trochu sil, vydali jsme se až k památeční lípě. Pěšky, jen s malou občerstvovací zastávkou. Byli jsme řádně unaveni ale s dobrým pocitem, že jsme to ještě zvládli. Co s načatým večerem?  Katka, náš kulturní referent jde s dobou a tak připravila soutěž „Super Star“. Zapojili se všichni a tak rozřaďovací kolo bylo opravdu velmi zajímavé a zábavné. Ani jsme nevěděli, kolik máme mezi sebou talentů.

            Úterý – konečně je tu bazén v Brumově- Bylnici. Těšíme se nejen na koupání, ale i na jízdu Avií. Opět celou cestu zpíváme. A ve vodě dovedeme být jako malé děti. Dovádění nás tak zmohlo,že  na večer je naplánováno volno. A tak se opět společně všichni sejdeme na pivku v Hostinci u Ptáčků.

            Středa – náš „ministr dopravy“ Luděk Hřib připravil cestu do neznáma. Uznal, že zvládneme hodně, jsme skoro turisti a tak nás vyvezl na úpatí Makyty. Po cestě jsme navštívili ještě oboru s jeleny. A pak zdolávat vrchol. Cesta byla hodně náročná, velké stoupání, kameny, kořeny. Když ale Luděk viděl, že je potřeba udělat pauzu, začal nám vysvětlovat, jak je to s pohraničními kameny, které tam usazoval. A tak s jeho pomocí jsme i tento obtížný vrchol Makyty zdolali a zapsali se do vrcholové knihy. Večer byl opět v duchu her a kvizu.

            Čtvrtek –odpoledne jsme si dali soutěž v petangu  a opět je tu náš oblíbený program – koupání v Brumově a jízda našim speciálem,  pilotovaným Františkem Brlicou.. Avii nám každoročně sponzorsky půjčuje pan starosta Francové Lhoty – pan Matůš. Tentokrát ale večer nebylo volno. Těšili jsme se na opékání v Hucul klubu. Bylo tam moc dobře, atmosféru doplňovala country hudba. Kdyby se neochladilo, nikomu by se o ohně nechtělo.

            Pátek – na tento den jsme se moc těšili. Odpolední cvičení se neslo v duchu relaxace, sluníčko se podepisuje na naší aktivitě. Na večer byl naplánovaný večírek. Výjmečně se odpolední cvičení vypustilo ale nelenošili jsme- nastalo mazání jednohubek na večírek. Ten byl opět v duchu čarodějnic.  Někteří ještě neměli  všechny „čarodějnické průkazy“ a zároveň jsou zde i noví členi, tak nastalo prověřování znalostí leteckých pravidel a značek. Zároveň všichni získali nové „Europasy“. Ještě dokončit soutěž o Super Star. Bylo to napínavé, každý měl svého favorita. Porota byla přísná, obecenstvo fandilo...těžký výběr. A tak vítězi se stali oba soutěžící: Luděk a Iva.

             A pak nastoupila kytarová skupina „LŮZA BAND“ pod vedením pana vedoucího Karla Trchalíka. Zpěvačkou byla jeho dcera.  Hráli velice pěkně, nejdříve jsme jen poslouchali, pak se přidávali ke zpěvu a nakonec i tancovali. Byl to opravdu báječný zážitek, za který jim velmi děkujeme. Svým vystoupením vykouzlili krásný večer. A odměnou jim byla jen naše spokojenost.

Sobota – cítíme, jak rychle se náš pobyt krátí. Sluníčko peče až moc, na nějaké procházky to není, každý hledá trochu stínu, doplnit tekutiny. Po obědě máme přednášku od paní Navrátilové – rehabilitace a používání overballu, předcházení dekubitů, cvičení. Bylo to velmi zajímavé. Přednášky nám dělá pravidelně a vždycky se dozvíme mnoho nového.Odpolední cvičení je dobrovolné, podle únavy, sluníčko nám dává zabrat. Někdo odpočívá, skupinka si šla opět zahrát petang. Ale před večerem ožíváme. Je totiž naplánovaná akce „kácení máje“. Pily se ujímá Hanka. Kdo získal vršek májky? Letos byla nejrychlejší Jana. A pak je posezení při harmonice, které nám sponzorsky připravil Milan Ptáček. Ten se také postaral o naše žaludky a na grilu připravil výborná kuřátka. Počasí nám přálo a tak jsme mohli sedět venku dlouho do noci a spolu s harmonikou zpívat.

Neděle – den odjezdu. Člověk se diví, jak je možné, že ta rekondice tak rychle utekla. Vždyť jsme chtěli stihnout ještě další akce. Ale to musíme nechat až na září, kdy sem přijedeme opět. Rekondiční pobyt splnil svůj účel. Všichni měli dobrou náladu, zlepšil se celkový psychický i fyzický stav, dozvěděli se hodně nového, jaké cvičení je pro koho vhodné a důležité. Odjížděli jsme trochu unaveni ze sluníčka a smutní, že je konec, ale zase spokojeni a s tím, že příště jedeme znovu.

            Za to, že pobyt proběhl v pohodě patří dík všem, kteří ho připravili i těm, kteří se ho zúčastnili. Hlavní dík ale patří všem, kdo na něj přispěli finančně. Proto děkujeme za dotace z Ministerstva zdravotnictví, dotace z Grantového programu města Přerova, městům Kojetín, Ivanovice na Hané, Lipník nad Bečvou,  obcím Polkovice, Troubelice, ZD Francova Lhota- pan Vrána, Prechezy A.S.,

a z Francové Lhoty manželům Ptáčkovým z Hospody u Ptáčků, panu Hrbáčkovi i panu Trchalíkovi a Lůza Bandu.

                       

                                                                                              Irena Hrubá

 

Obrazek  ObrazekObrazek

 Zpět na 1.stránku Rekondice.