Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tož vítaj tě u nás, Přerováci !        

28. 5. – 6.6.2004

 

Tož, vítaj tě u nás, co si dáte ? Už sme vzpomínali, kdy sa tu objevíte.“-  První slova, které nás přivítali při příjezdu a doprovázeli během celého pobytu při každém setkání s našimi známými. Tak jsme opět ve Francové Lhotě na rekondičním pobytu, který se konal od 28.5. do 6.6.2004.

Počasí se zdálo být slibné, lidé natěšení na sebe i na to, co letos opět prožijeme. Únava z cesty vykonala své a tak pátek byl vyhlášen jako den odpočinku, relaxace a  jen malá připomínka o dodržování pitného režimu nás svolala na „jedno  vařené“ – pivko.  Po večeři již ale každý věděl, co ho očekává, rozpis nenechal nikoho na pochybách, že se snad bude nudit. Rozpis akcí bohatý a pestrý. Od cvičení, hipoterapie, bazénu, přednášek, soutěží, opékání,...

            Sobota ráno(a všechny následující rána) – začíná tak jako jindy – budíček písničkou. Letos jsme měli dost nováčků, kteří v první chvíli nevěděli, co se děje, ale pro nás skalní si ráno bez písničky nedovedeme ani představit. V 7.30 hod. rozcvička před Rančem. Vedla ji Zita Vlčková. Účast povinná a nikdo ani neodmlouvá. Musíme přeci den nastartovat, protřepat  a pohladit své tělo, naladit dobrou náladu. Zdravá snídaně a pak začíná program. Podle rozpisu někteří odcházejí na koníčky, jiní mají masáže. Dopoledne uteklo jako voda a již je čas oběda. Kuchyně jako vždy vynikající, jídelníček nám dle našich potřeb upravili, vyšli vstříc každému. Polední klid každý mohl využít po svém. Někdo odpočíval, jiný meditoval, ale většinou se utvořily kroužky a probíraly se „životně důležité otázky“. Vždyť jsme se dlouho neviděli a každý měl hrůzu dojmů.

Odpolední program.  Jsme trošku lenoši a tak Zita - nadšenec cvičení- nás přesvědčuje o důležitosti cvičení. Všichni to víme, jak je pro nás nezbytné, ale když právě teď... Nedá se nic dělat a tak hurá do cvičení. Jsme rozděleni na chodící a jezdící, pro každou skupinu má přichystané různé cviky. A tak jsou využívány míče i lehátka. Nejoblíbenější však bývá relaxace.To, že si občas někdo schrupne, patří již k věci.

Také velmi důležité jsou procházky. Nejen k poznávání okolí, ale stále si dokazujeme, co ještě zvládne. A tak někteří opět dosáhli vrcholu Pulčinských skal. Krásný byl i výlet ke Kobzově lípě. Vozíčkáři byli motorizovaní a dojeli k ní po silnici,ale  kdo mohl, zvládl delší trasu pěšky přes rozhlednu. Unaveni, ale těšili jsme se na cílovou odměnu.

Okolí jsme poznávali i z hřbetu koně – vedle hipoterapie byly i vyjížďky do okolí. Je to jiné, nádhernější, když si člověk vede sám koně – někdy je to ale naopak, prostě nezapomenutelné okamžiky.. A hlavně je to daleko náročnější na rovnováhu.

V úterý nás navštívil i místostarosta Přerova pan Mgr. Boháč. Byli jsme rádi, že mohl vidět, jak prožíváme rekondici, hipoterapii,  jak trávíme čas,neboť i město Přerov nám finančně přispívá.

Od středy se pokazilo počasí a tak operativně změna plánu. Procházky kratší – ať stíháme návrat mezi kapkami. A tak bylo více cvičení, ale také společenských her a rovněž přednášky. Velmi zajímavá byla od MUDr. Hanzala – Fytoterapie a možnosti léčby.

Bez čeho nemůžeme na rekondici být? Bez bazénu v Brumově. A tak pravidelná cesta hasičskou Avií, kde zpěv se nese velmi zajímavě, podle toho, jaké jsou  výmoly v cestě a auto skáče, ale pro nás je to zážitek, o který nechceme přijít. Avii nám sponzoruje starosta Francové Lhoty. Také návštěva Obecního úřadu FL patří k našim pravidelným aktivitám. Milé přivítání pana starosty, oboustranný zájem o dění okolo , lepší spolupráce. Jedna z cest patří i do Zemědělského družstva FL,kde:“tož vítajt tě u nás, cérky“, nás mile naladí. Družstvo nám pravidelně rovněž přispívá na činnost organizace.

Před večeří krátká procházka a již příprava na večerní program. Byl bohatý – střídali jsme vědomostní soutěže i zábavné scénky. Přípravu má na starosti náš kulturní referent – Katka Papežíková  a ta nenechá nikoho být v nečinnosti, zapojit se musí všichni.Však také se dělíme i o sladkou odměnu.

Zároveň jsme stále ten „spolek čarodějek“ a tak jeden večer se nesl v tomto duchu.Koště, kladívko  i čarodějnička  dohlížela na to, aby  si všichni zopakovali letecké dopravní značky . Náš „ministr dopravy“ Luděk Hřib pak ocenil, že všichni zdárně složili testy.Kdo zapomněl průkaz, musel se vykoupit písničkou, vtipem nebo předvést část rozcvičky.Vše je také zdokumentováno na videu. A  pak byl čas na volnou zábavu a na zpívání. Že rádi procvičujeme hlasivky i plíce jsme si dokázali i při dalších akcích. Zradilo nás počasí a tak místo opékání v ohradě u koní jsme měli opečené párků v hostinci U Ptáčků. Je to škoda, protože u koníčků ještě oslavujeme narozeniny  naší Derrylky – kmotřenečka. A tak jsme jen předali jablíčka, dárek, nad kterým si pochutná. A pak se hospůdkou táhl zpěv.

Ani poslední večer si počasí nedalo říct. Nepršelo, ale teplo vypadá jinak a tak grilování kuřátka proběhlo rovněž v hostinci U Ptáčků. A manželé Ptáčkovi sponzorsky zajistili kulturu -harmonikářku. Nejdřív pochutnání na výborném kuřátku s chlebem a pak opět dostaly zabrat naše hlasivky. Zpěv za doprovodu harmoniky prostě chytne každého.  Jen jsme se divili, jak ty hodiny rychle letí a tak přesun na Ranč a ještě zábava pokračovala. Vždyť těch 10 dnů uteklo strašně rychle a my zjišťujeme, co jsme ještě neprobrali, co se má vyřešit.

Neděle – den odjezdu. Ranní rozcvička odpadá – někdy se musíme dospat. Ale koníčky si nenecháme ujít. Poslední fotky, zhodnocení rekondice. Letos nám počasí moc nepřálo,občasný deštík nás zahnal i pod peřinu, byli jsme unavenější, museli jsme vypustit i jeden výstup do skal, ale jinak nám to zase moc nevadilo. Když je dobrá partie, tak se vždycky najde náhradní řešení. Pak nevadí vůbec nic a je pěkně za každého počasí. Proto se nám i letošní rekondice vydařila, byla bez ztrát a problémů, odjížděli jsme spokojeni.

Poděkování za příjemně prožitou rekondici patří všem zúčastněným, těm, kteří se na její přípravě podíleli. Ale nejdůležitější je finanční stránka a tak děkujeme za dotace z Ministerstva zdravotnictví, za příspěvek z Grantového programu města Přerova na dopravu , za přispění městům Litovel, obcím Bochoř, Troubelice a Polkovice, Francova Lhota, Zemědělskému družstvu Francova Lhota, firmám Visimpex, Precheza, Papír Plus , Olseed a všem, kteří nás pomáhají  při  zvládání překážek běžného života.

                                                                       Irena Hrubá

Zpět na 1.stránku Rekondice.