Jdi na obsah Jdi na menu
 


29.8. - 7. 9. 2008    CHORVATSKO  -  KRK

                   B A Š K A

Obrazek

 

 

 

 

 

       Cesta k moři za sluncem – to je dovolená v Chorvatsku. Tam již čtvrtým rokem jezdíme společně se STP-místní organizací Přerov. Akci spolehlivě a ke spokojenosti všech organizují pan  Ing. Šmahlík a paní Vaculová.

       Těšení se a pak konečně přišel pátek, 29.8. v 17.00 hod – odjezd. Trochu zklamání, autobus Neoplán bude plně obsazený a vidina dlouhé cesty a nedostatku místa pro nohy není moc optimistická. Vyrážíme do Brna. Zde je první delší přestávka a přisedají další lidé na doplnění autobusu. Posádka se sice představila, pro nás to byli díky hláškám „Karel a Karel“. Podšálky jsme sice nevraceli, ale jejich navigace a upozornění: „nedávejte nic do sítěk, ať se neroztáhnou, nepoužívejte podložky v opěradle, ať se nezlomí a hlavně nepoužívejte WC! Kdyby to náhodou bylo akutní, tak přijďte za námi a my vám to odemkneme,…“. No, síťku jsme na opěradle neměli, místo na nohy také ne. Jelo se přes Maďarsko. Škoda, že v noci, rychlost okolo 50- 30, mohli bychom sledovat krásy. Řidiči cestu moc neznali a hranice jsme překračovali na 3x . Důležité bylo, že autobus v 8.30 hod dojel do Bašky před cestovku. Sice jinou, ale mohli jsme si alespoň sednout na zídku a čekat , až nás rozvezou do jednotlivých apartmánů. Únava byla velká a čas do 11.30 hod se opravdu vlekl. Ještě že bylo krásně.

ObrazekObrazek 

 

 

 

 

 

 

     Apartmány- jedním slovem nádhera- vše špatné okamžitě zapomenuto. Vybavené pokoje s televizí, kuchyň s větřákem, kávovarem, na stole pozdrav pana domácího-rakija, sociální zařízení na úrovni.Vše na jedničku. A terasa- výhled na skály, proutěná křesla na relaxaci. Nikdo si nic lepšího nemohl přát. My roskaři jsme byli společně v jednom domě. Vzdálenost od moře byla asi 400 m, zvládali jsme to v pohodě. První odpočinek a pak honem otestovat moře. První den byly asi půl metrové vlny, nádhera. Moře přiměřeně teplé, nádherné, jen na pláži bylo hodně lidí. Večer posezení na terase při vínku, povídání, ale únava udělala své a tak honem spát.

Obrazek

Obrazek

        Ráno nás budilo sluníčko. Posnídat, siesta u kafíčka a může se na pláž. Se sousedy si již držíme místa a lavičky. To je pro nás důležité – Mila potřebuje lavičku ve stínu, Jirka mu občas dělal společnost, já zase potřebuji pomoci při stoupnutí a vstupu do moře a Zita, ta byla v moři skoro pořád, její podložka většinou zela prázdnotou. A když ne, tak na ní luštila sudoku. Tomáš s Janou měli vyhlídnutou jinou část pláže. Počasí nám po celou dobu pobytu přálo. Každý den bylo sluníčko, nádherně , teplý den i moře, které mělo asi 26°C, většinou bylo klidné, hladina jak zrcadlo. To je trochu zrádné – silný odraz slunce dělá problémy očím. Plavání v moři je ale báječné, příjemné. Takové poležení na hladině, nemělo chybu! Někdy se ale stalo, že si člověk plaval a málem ho přejelo auto (šlapací). To pak i poznal, jak moc je moře slané! Dopolední zmrzlina a  před polednem návrat domů. Něco dobrého připravit na oběd a hlavně relaxovat. Polední odpočinek a opět směr pláž. Vydrželi jsme tam vždy až do 17 hodin. V tu dobu se najednou začali slétat racci a holubi. Proto raději volíme návrat do apartmánu, spršku a večerní procházku do staré části městečka. Obchůdky, krámky, zlatnictví, taverny, jeden vedle druhého. A výhled na moře a skály v pozadí. Nádherné. V dáli byla vidět věž kostelíku a tak se jednou Tomáš s Janou  dokonce vydali k němu na tůru. Ale pro nás ostatní by to bylo náročné, nezvládli bychom to.Obrazek Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

Obrazek

 

 

 

 

 

   

              Dny utíkaly strašně rychle. Každý den nádherný, slunečný, moře báječné, večerní posezení rovněž nemělo chybu a vlahá noc nám dodávala sílu na dny příští. Opravdu jsme si odpočinuli a na Bašku budeme vzpomínat jako na krásnou a pohodovou dovolenou. Vše jednou musí skončit. A tak nastal den odjezdu. Opět nastoupily obavy z cesty. Před desátou opustit pokoj, ale věci jsme si mohli nechat v domě. Ještě poslední den jsme ještě vstřebávali přítomnost moře a pláže. V 19 hod. přijel autobus. Byl jiný i  jinými s řidiči a těm již cesta odsýpala. Většinu jsme prospali, ani jsme nezaregistrovali, kdy jsme se octli v Česku. A v 8.30 hod bylo šťastné a bezpečné přistání v Přerově. Ještě v autobuse jsme vedoucím poděkovali a věříme, že tak báječnou dovolenou pro nás zařídí i v příštím roce. Určitě bychom se chtěli na Bašku vrátit.ObrazekObrazek                                  Irena Hrubá

 

 

 

 

 

 ObrazekObrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Baška-Chorvatsko 2008