Jdi na obsah Jdi na menu
 


16 Zhodnocení činnosti Rosky Přerov- 2016

Unie Roska - reg. org. Roska Přerov, z.p.s.

U Výstaviště 5, 750 02 Přerov                                                                                                         

roska@roska-prerov.cz    www.roska-prerov.cz                                                                             21. 11. 2016   Přerov

       

                                    

    Zhodnocení činnosti Rosky Přerov za rok 2016

     Roska Přerov má 63 členů, z toho 57 platících a 6 poplatek neuhradilo. Naši členi jsou z Přerova a okolí, z Lipníku nad Bečvou, Hranic a okolí, Kojetína, Ivanovic na Hané, Hulína, Kroměříže, Olomouce a okolí.

    Novou členkou se stala paní Milena Hrubá, která se zapojuje do činnosti Rosky Přerov, zúčastňuje se akcí a rekondice. Smutnou stránkou byl nečekaný odchod našeho dlouholetého člena, pana Stanislava Šindara. Čest jeho památce! Z rodinných důvodů odešel pan František Chmelař a vystoupila paní  Michaela Šťastná.

   Radostná událost – 3. 6. vstoupil do svazku manželského pan Radek Hrubý.  A Mila se stala naší členkou.

       Naše společná setkání a seminární odpoledne proběhla 7x – a to 6. 2., 9. 4., 7. 5., 2. 7., 27. 8.,  22. 10. a poslední v roce bude vánoční a to 10. 12. 2016. Uskutečňují se na ČČK, U Bečvy 1, Přerov, kde jsou bezbariérové prostory. Zde plánujeme činnost, hodnotíme akce, členi dostávají informace z konferencí, prohlížíme fotografie z akcí, nebo si jen mezi sebou povídáme. Rovněž zde máme svůj sklad pomůcek a odborné literatury, které si lidé mohou zapůjčit. Spolupracujeme s naším grantovým lékařem – neurologem, MUDr. Stanislavem Bártkem.

       Každé pondělí od 9.00- do 12.00 hod máme na Info-centru ZP v Přerovance úřední hodiny. Provoz zajišťuje vždy člen z výboru Rosky Přerov, který je oprávněn podávat informace o organizaci, o možnosti pomoci. Jsou zde bezbariérové prostory. Může za námi přijít každý, kdo potřebuje pomoci, radu, nebo si jen popovídat. Ve výloze máme upoutávku, informace máme také na nástěnce, kde jsou i fotografie, články z akcí, letáčky.

       První úterý v měsíci se koná v prostorách ČČK výbor Rosky Přerov. Řešíme služební záležitosti, účetnictví, plánujeme akce, programy pro činnost. Zde také probíhá podle zájmu rehabilitační cvičení, které vede cvičitelka Zita Vlčková. Cvičíme i v tělocvičně v prostorách Plaveckém areálu, na Sleander stolech které nám procvičí celé tělo, někteří zvládnou i posilovnu.

        Rehabilitační plavání probíhá v Plaveckém areálu. Zde je také bezbariérový přístup pomocí plošiny jak do budovy, tak přímo do bazénu, co využívají hlavně vozíčkáři. Plavčíci nám vždy ochotně pomáhají.  Plavání nám pomáhá při uvolňování křečí, svalové ztuhlosti.

     BOWLING – pravidelně 2x měsíčně chodíme na Madonu, kde máme pronajaté 2 bowlingové dráhy. Je to příjemná sportovní aktivita a zároveň procvičujeme rovnováhu, koordinaci pohybu. Může hrát každý, kdo má chuť něco pro sebe udělat. Většinou se zúčastňuje 8-10 členů a těší nás, jak se zlepšují naše výsledky. Hrdě se prezentujeme v kronice. Přidali se k nám i členi Svazu tělesně postižených - místní organizace, můžeme tak pořádat i turnaje.

          Rehabilitačně - rekondiční pobyty byly dva. 

    První byl od 23. 5. – do 25. 5. 2016 ve Francové Lhotě, s ubytováním na Vrátnici. Vše proběhlo k naprosté spokojenosti a byl to týden plný aktivit. Vedle cvičení jsme pořádali výlety do okolí a poznávali nová místa. Opět návštěva rodného domu kardinála Trochty, kde byly nové artefakty. Na středu vyšel den „Zelená pro Rosku“, všichni si oblékli zelené tričko a vydali jsme se na Pulčín. Zvládli jsme skály v Hradním městečku, někteří i Pulčínskou skálu. Počasí nám vycházelo a tak jsme mohli další den absolvovat výstup k památné Kobzové lípě a pak na rozhlednu.  Krásný zážitek máme z návštěvy Vysokého Pole, projížďky na vozu, taženém koňmi, z výletu na Vařákovy paseky. Setkání s místními lidmi ve Francové Lhotě nás nabíjí energií. Děkujeme za jejich pomoc a podporu.

      Druhá rekondice proběhla od 18. 9. – do 25. 9. 2016 v Luhačovicích, Penzionu Stella. Byla zaměřena na intenzivní rehabilitaci – cvičení, procedury jako masáže, uhličité, bylinné a perličkové koupele, solná jeskyně – prostě vše, co nám dodá energii, posílí imunitní systém, zlepší psychický stav. Chodili jsme do plaveckého areálu, vláčkem poznali okolí a dojeli až k přehradě. Někteří se tam vydali pěšky. K pohodě přispěly procházky po kolonádě i večerní posezení s přáteli.

    Ke zlepšení zdravotního stavu a uvolnění svalového napětí si naši členi mohou koupit masáženky do masážního centra Masalu. Zároveň si zde zacvičíme, protáhneme celé tělo, zlepšíme rovnováhu. Masáže jsou potřebné a příjemné, zmírní křeče i bolest.

   28. 5. – Světový den RS – „Zelená pro Rosku“- všichni jsme se oblékli do zelených triček se znakem Rosky Přerov, na podporu informovanosti o tom, co je roztroušená skleróza.

   Odborné přednášky – jezdí za námi zástupce DMA - rehabilitační pomůcky pan Dadej, předvede nám prezentaci pomůcek, vysvětlí, na co se zaměřit, aby nám pomůcky nejlépe sloužily, předá katalogy.   Rovněž spolupracujeme s naším grantovým lékařem MUDr. Bártkem, který nás informuje o novinkách v léčbě. Letos měla přednášky i naše cvičitelka Zita Vlčková. Zasvětila nás do dechových cvičení, jógy, cviků na získávání energie.

   Účastníme se v Praze odborných konferencí a sněmů, které pořádá Unie Roska.

3. 6. 16 byla i významná akce – svatba našeho člena Radka Hrubého. Roska Přerov přeje hodně štěstí! 23.7.16 jsme oslavili v Miloticích šedesátiny naší členky Evy Ovčačíkové, která je upoutaná na vozíku.

Poslední akcí letošního roku je Vánoční setkání Rosky Přerov, které se uskuteční 10. 12. 2016 na ČČK,

U Bečvy 1, Přerov. Je to slavnostní setkání, které nás již naladí vánočně. Nechybí ani koledy, vánoční cukroví, jednohubky a další dobroty.    

   Aby Unie Roska - reg. org. Roska Přerov, z.p.s. mohla vyvíjet aktivitu a pomáhat všem roskařům, je zapotřebí přízně okolí i finanční podpora. Město Přerov v rámci Grantového programu nám přispívá na provoz Rosky Přerov. Rovněž jsme získali příspěvek z Grantu města Hulína, Projektu Olomouckého kraje. Přispěly i některé další města a obce, kde bydlí naši roskaři, jako město Chropyně, Ivanovice na Hané, obce Bochoř, Břest, Dolní Újezd, Horní Moštěnice, Polkovice a Radslavice.

      Také poděkování patří firmám: Meopta-optika Přerov a.s., IKN-CZECH Přerov, Teplo Přerov, Olseed a.s. Olomouc, pan Tichopádek s.r.o., Visimpex a.s. Přerov, Diskont-papírnictví,  DMA rehab. pomůcky, ZD Francova Lhota a jednotlivcům - pánům Klišovi, Mikéskovi a Ptáčkovi z Francové Lhoty, grantovému lékaři Mudr. Bártkovi.

        Všichni si zaslouží naši úctu, velké uznání a poděkování. Díky nim mohou zdravotně postižení lépe zvládat začleňování do života, vědět, že nemoc není to nejhorší, co je potkalo, že na problémy nejsou sami, že je zde Roska Přerov, která poradí, pomůže, nebo poskytne rehabilitační pomůcky či odbornou literaturu.

Všem velmi děkujeme a věříme, že i nadále budou mít pro nás pochopení a pomohou!                                                                                     

                             Irena Hrubá -  Roska Přerov    www.roska-prerov.cz