Jdi na obsah Jdi na menu
 


13 Rekondice 02-Luhačovice 22. -29.9.13

 Rekondice v Luhačovicích - 22. - 29. 9. 13

        Podzimní rekondiční pobyt Rosky Přerov pravidelně probíhá v Luhačovicích, v penzionu Stella. Domácí prostředí, milí a ochotní majitelé, prostě to nemá chybu. První den rekondice bývá vždycky náročný.  Proto přijíždíme již v neděli dopoledne a začínáme výborným obědem. Pokoje dle potřeb lidí, některé jsou bezbariérové. Většinou již máme své oblíbené. Odpoledne jdeme na procházku, obhlídnout, co se za ten rok změnilo. Nejvíce se těšíme na večer, na posezení, na vzájemné popovídání si.

    Pondělí – začínáme naostro. Budíček v 7.00 hod a v 7.30 hod již rozcvička před penzionem. Všichni nastoupili v novém triku s logem Unie Roska. Ty byly přichystány k příležitosti výstupu roskařů na Petřín. Cvičitelka Zita nás nešetří, ale všichni vědí, jak je důležité ráno rozhýbat tělo, probudit hlavu, zhluboka dýchat ten čistý vzduch, načerpat energii  na celý den. Následuje snídaně, na kterou se těšíme a pak již jednotlivě odchody na procedury do Studia Iva. Rehabilitační sestra paní Maruška Šerá spolu se svojí sestrou Fanynkou se o nás vzorně starají. Nejdříve masáž nebo koupel v bylince a pak šup do pytle, na uhličitou koupel. A nádherný 45 minutový relax. Většina z nás usíná, ale všichni si to užíváme. Rozpis procedur je rozvržen na celý den, jen je polední pauza. O nějaké nudě nemůže být ani řeč. Pokud se objeví volný čas, hned vozíčkář Jirka vytvoří skupinku, která s ním jde na procházku. Nejčastěji okolo přehrady. Někdy to cítíme v nohách, jen Jirku kolečka nebolí! Ale vždycky jsou všichni spokojeni. Odpoledne se střídáme podle rozpisu v solné jeskyni. Je to rovněž velmi příjemná procedura. Čistý, slaný vzduch nám dělá moc dobře. A také ten odpočinek, podmanivá hudba. Rovněž jsme vyzkoušeli plavecký areál. Zaplavali si, užili si v divoké řece, ale nejvíc nás to bavilo ve vířivce. Krásně teplá voda a několik druhů proudů nám promasírovalo celé tělo.

   Na Stelle jsme využili každou volnou chvilku. I zde byly masáže. Abychom nezaháleli, tak v rámci ergoterapie nás Alenka naučila dělat ze sáčků od čajů krásné hvězdičky, které určitě využijeme při vánoční výzdobě. A Maruška nám tase ukázala, jak pomocí ubrouskové metody zdobit kamínky. Ty si pak každý odvezl domů, jako milou vzpomínku na rekondici.

   Večery probíhají již několik let stejně, příjemně. Někteří odcházejí na tanečky a mohou si vybrat podle žánru, jiní se sdruží k posezení při vínku na pokoji. Jen ty večerky nějak nezvládáme. Ale důležité je, že je nám společně moc dobře. A tanec je také jedna z procedur. K Rackovi s námi může i vozíčkář Jirka. Personál i hudebníci nás již znají a tak zde není žádný problém. Nevadí ani vozík, ani hole a to je důležité.

   V rámci rekondice jsme měli i návštěvy. Přijel pan Libor Dadej z DMA a uspořádal výstavu pomůcek. Jeho přednáška byla velmi zajímavá, osvětlil nám možnosti pojišťoven při získávání pomůcek, předal nové katalogy, ceníky a drobné dárky. A jelikož nás s ním pojí přátelství, tak zůstal s námi do dalšího dne. Jeho humor je nakažlivý a tak posezení s ním se protáhlo hodně přes půlnoc.

    Ve čtvrtek přijel pan poslanec Zdeněk Boháč, náš člen. Posezení s ním bylo milé a přínosné.

    Sobotní den byl předzvěstí toho, že se blíží konec rekondice. Ale žádný smutek, byl to další krásně strávený den, nabitý událostmi. Přejel za námi Peťa S., další náš člen. A zároveň na plácku před Palácem probíhal jarmark. Plno stánků s domácími výrobky, jako je uzenina, sýry, koření, ovoce, květiny, ale i výrobky ze dřeva, skla, keramika, prostě- na co si člověk vzpomenul. Vše provázela krojovaná hudba. A odpoledne u Elektry vystupovaly různě žánrové skupiny. Každý si mohl vybrat. Sobotní večer jsme již zůstávali ve skupinkách na pokojích. Někteří ještě naposledy absolvovali taneční večer – u Racka, v Žumpě a pak při zpáteční cestě na Stellu ještě koupili čerstvě upečené rohlíky – slaniňáky. Pak ani ten kopec na Stellu nevadil. Spát se nikomu nechtělo, vždyť je to poslední večer a Milan ještě měl dobré vínko, tak se povídalo a povídalo.

   Nedělním obědem to začíná, nedělním obědem to končí. Je čas návratu do reality všedních dnů, ale jsme obohaceni o krásné zážitky, o regeneraci těla. Poslední procházka na kolonádu, společné focení, zhodnocení rekondice. A již odjezd na nádraží. Někteří odjíždí vlakem, někteří autem. Zůstanou nám všem krásné vzpomínky na báječně prožitý týden, který nám dodal energii, posílil tělo i psychiku. A již nyní víme, že za rok se opět na Stellu vrátíme!!! Děkujeme,bylo nám zde moc dobře.

  Poděkování za tuto akci patří všem, kteří se na ni podíleli, zúčastnili se. Za finanční  zajištění  děkujeme Ministerstvu zdravotnictví, Unii Roska, Olomouckému kraji, Grantu městu Přerova, Hulína, Bystřice pod Hostýnem, Lipníku nad Bečvou, Ivanovic na Hané, Kojetína a obcím našich členů- Bochoř, Polkovice, Stará Ves, Horní Moštěnice, Dolní Újezd, sponzorům -pan Tichopádek, pan Pospíšil-Estránky, Meopta optika, PSP Machinery, Zubr Přerov, Cement Hranice, HC Zubr Přerov.

Všechny finance byly řádně vyúčtovány a využity pro roskaře.  Za finanční přispění děkujeme a vážíme si přístupu ke zdravotně postiženým.                                                                                        I. Hrubá      

 

Náhledy fotografií ze složky 13 Rekondice 02 Luhačovice 22.- 29.9.13