Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

21. - 24.11.08 Seminář - Profesionalizace Rosek    - Žďát nad Sázavou - Hotel Svratka

 

Semináře – Profesionalizace Rosek se za Rosku Přerov zúčastnila předsedkyně Irena Hrubá  a hospodářka Zita Vlčková.

            pátek ráno 21.11. je příjemné počasí, ještě celkem teplo. Odjíždíme směr Žďár nad Sázavou. Vlak přijíždí až po odjezdu autobusu, který odvezl účastníky až na místo školení. Ale nám to nevadí, čeká na nás Karel Kesner ze Žďáru nad Sázavou , který nás tam doveze autem. Cesta příjemná, stále nekončící kopec a sněžení. Pokud vidíme přes zamrzlé okno, obdivujeme lesy. Pro nás cesta do neznáma končí před zasněženým hotelem Svratka. Ten sníh nás překvapil a po celý pobyt stále hustě sněžilo. ObrazekObrazek   

Ubytování v prostorných pokojích se sociálním zařízením a televizí, s výhledem do lesů. Výborný oběd, krátký odpočinek a již  probíhá první část – oficiální seznámení. President Unie- Karel Hrkal nás seznamuje s náplní školení, s rozdělením účastníků po 10 do jednotlivých skupin, s lektory, vzájemné seznámení. Dostáváme studijní materiály, které ale zatím jdou bokem.  Večer přeci je posezení s přáteli, na které se moc těšíme.
             Sobota – po vydatné snídani začíná 1. blok seminářů. Jsme rozděleni do 3 skupin. Každá skupina je v jiné místnosti. V Kongresovém salonku přednáší paní Lenka Kohoutová- Zaměstnávání zdravotně postižených. Zde se seznamujeme s Listinou základních práv a svobod, s  pracovní rehabilitací . Probíráme Zákon o zaměstnanosti č.435/2004 Sb. §69 a §74, Vyhlášku 518/2004 Sb. §1-§5. Všechny tyto získané informace jsou pro nás velmi potřebné. Budeme moci poradit našim členům, motivovat je k aktivnímu zapojení do života, do hledání  zaměstnání. V Televizním salonku –vede seminář Sociálně –právní minimum  Karel Hrkal a Vendulka. To je zaměřeno na Sociální služby, na poskytovatele, na příspěvky, státní sociální podpory, na žádosti- při koupy vozidla, na jeho provoz, bezbariérové úpravy, získávání pomůcek s příspěvkem, doplatky na bydlení a další. Prostě vše, co potřebuje každý zdravotně postižený vědět. Určitě tyto poznatky budeme přenášet do praxe.A třetí skupina je ve VIP salonku s PhDr. Jitkou Patrikovou a mají výcvikový program – Komunikační dovednosti. Dozvídáme se  o tom, jak je důležitá hlavně neverbální komunikace a první dojem, proaktivní komunikace a pozitivní přístup, aktivní naslouchání. A také o asertivitě v praxi, o empatii. Z tohoto semináře si každý odnesl postřehy hlavně pro sebe, pro své chování a pomůže nám to hlavně v jednání s lidmi, v uvědomění si sebe i v cítění se do druhého. Mnohé člověk dělá automaticky, podvědomě, mnohé by měl sám v sobě změnit. 
Odpoledne, od 14.00 do 17.00 probíhá 2. blok seminářů. Skupinky se jen přestěhují do příslušných místností a opět probíráme jednotlivá témata. Školení je velmi náročné, ale lektoři nás udržují stále v aktivní spolupráci, v pozornosti.
ObrazekObrazek 
Večeře, krátký odpočinek a začíná společenský večírek. Nejdříve ještě jednou poděkování všem lektorům a již probíhají soutěže a hry. Režie se ujímá Danielka Bláhová a Vendulka. Každý si vytáhne obrázek a stává se členem některého týmu. Zástupci jednotlivé skupinky si vylosují činnosti či věci  a ty pak pantomimicky znázorní. Fantazie pracuje naplno. Další částí  soutěže je výtvarně znázornit dané přísloví tak, aby ostatní poznali, o co jde. Bodové zápolení je velké, nedáme zdarma nikomu ani půl bodu. Na závěr se rozbíhá taneční zábava při dobrém vínku, které pro nás zajistil Karel.

Obrazek

Obrazek

 ObrazekObrazek 

 

Neděle – ale žádné nedělání a hned od 9.00 hod. začíná 3. blok seminářů – opět jsme jednotlivé skupinky dle tématu v příslušných učebnách.
Odpoledne je pro všechny společný  4. blok seminářů – Pracovní rehabilitace, který vede Lenka Kohoutová. I z této přednášky si odnášíme hodně poznatků pro praxi.
         Školení jsou náročná na pozornost, projevuje se únava. Někteří sice během víkendu stihli i kratší procházku do okolí, většina ale nebyla vybavená do sněhu a tak zůstávali v hotelu. Využívat jsme mohli bazén či kulečník. Zábavu si každý našel. Jen ten poslední večer jsme šli brzy spát.
          Pondělí – tak a máme zúročit své poznatky, je čas zkoušek. Nervozita vrcholí. Dostáváme test a dáváme se do práce.  Každý sám musí prokázat své znalosti. Kdo má hotovo, může jít balit a čekat na ortel. Ten se dozvídáme a pro některé to nebylo moc příjemné. Někteří museli zůstat a ještě udělat ústní opravné zkoušky. Já se Zitou jsme ale uspěli hned a získali Certifikát .
Dokončit balení, rozloučit se a čeká nás cesta domů.
        Nesmíme ale zapomenout na poděkování všem lektorům, organizátorům akce Karlu Hrkalovi a Daniele Bláhové, na zařízení Hotelu Svratka -Karlu Kesnerovi  a zároveň na sponzory této akce.
Všechny získané poznatky přeneseme do svých rosek. Školení bylo velmi přínosné a věříme, že se ještě uskuteční další pokračování. Vědomosti se přeci musí rozvíjet.
       A také pro nás bylo velmi přínosné to, že se zde setkali předsedové jednotlivých organizací a mohli si předat zkušenosti, více se dozvědět o činnostech v jednotlivých organizacích, o úskalích v získávání financí, o možnostech pro rekondici v bezbariérových prostorách středisek a mnoho dalších informací..

                                                                            Irena Hrubá

Obrazek

Obrazek